hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Macaristan Hakkında Her Şey; Macaristan Bayrağının Anlamı, Macaristan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Macaristan Hakkında Her Şey; Macaristan Bayrağının Anlamı, Macaristan Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Macaristan, Orta Avrupa ülkelerinden biridir. Macaristan ülkesi Karpatlarda kuruludur ve denize kıyısı olmayan ülkeler arasındadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Macaristan, yüz ölçümü olarak 93.030 kilometrekareye sahiptir. Orta Avrupa ülkelerinden biri olan Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliğine üye olmuştur. 2004 yılında Avrupa Birliğine üye olduktan sonra Macaristan'ın imalat ve turizm sektöründe de büyük bir ilerleme görülmüştür. Macaristan aynı zamanda NATO ve OECD üyeliği de bulunan bir ülkedir.

  Macaristan her ne kadar Avrupa Birliğine üye olsa da ülkede para birimi olarak Macar Forintini kullanmaktadır. Konuşulan dil ise Macaristan'ın resmi dili olan Macarca olarak karşımıza çıkar. Azınlıkların konuştuğu diller arasında Fransızca, Romence, Fransızca, Sırpça ve İngilizce de vardır. Macaristan'ın yönetim şekli Parlamenter Cumhuriyettir. Telefon kodu +36 olan bu ülkede 20 idari bölüm mevcuttur. 

  Macaristan Bayrağının Anlamı, Macaristan Başkenti Neresidir?

  Macaristan'ın başkenti 1873 senesinde Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesi ile Budapeşte adını almış olan şehirdir. Budapeşte 525,2 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Ayrıca şehirde yaklaşık 2 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkenin en büyük kentlerinde biri olan Budapeşte dışında en gelişmiş şehirlerinden biri de Belvaros olarak bilinir. Macaristan'ın bayrağı tarih boyunca birçok kez değişmiştir. Macaristan bayrağında kırmızı renk savaşta dökülen kanı ve gücü temsil eder. Beyaz renk özgürlük ve sadakati temsil ederken yeşil renk ile de savaş sırasındaki umut temsil edilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Macaristan ile Türkiye arasında 1 saat fark vardır. Türkiye coğrafi konumu nedeni ile Macaristan'dan 1 saat daha ileridedir. Para birimi olarak ise Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen Euro'yu değil Macar Forintini kullanmaktadır. Ülkedeki en büyük banknotları 200 bin forint, en küçük madeni paraları da 5 forint olarak bilinir.

  Macaristan Nüfusu Ne Kadar?

  Macaristan'ın nüfusu resmi olmayan bilgilere göre 9.660,351 olarak karşımıza çıkar. Nüfusun büyük çoğunluğunu Macarlar oluştursa da %3'lük bir kısmını da azınlıklar oluşturmaktadır. Etnik köken dağılımına bakıldığında ise Slovaklar ve Almanlar yer alır. Son verilere göre ülkedeki ortalama nüfus yaşı 40,3 olarak bilinir. Ortalama yaşam süresine bakıldığında ise erkeklerde 72.3, kadınlarda ise 79.4 olduğu görülür.

  İklim ve Coğrafi Özellikler

  Macaristan'ın denize kıyısı olmadığı için ülkede genel olarak karasal iklim görülmektedir. Ülkedeki sıcaklık kış aylarında -2 derecelere düşerken yaz aylarında en çok 29 dereceye ulaşır. Ülkenin kuzey kesimlerini kaplayan dağ sıraları batı bölgesinde Avusturya Alpleri ile birleşir. Macar denizi olarak da bilinen Ülkedeki en büyük akarsular Volga Nehri, Tuna Nehri ve Tisza Nehridir. En büyük göl ise Macar denizi olarak da bilinen Balaton Gölüdür. Tatlı su kaynaklarının dışında sıcak su kaynakları da ülkede çok fazladır. Budin ve Budapeşte'de 100'den daha çok kaplıca yer alır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Macaristan'ın Yemek Kültürü

  Macaristan'ın mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Süt ürünleri açısından zengin olan Macar mutfağında soka adını verilen meşhur bir beyaz peynir bulunmaktadır. Domuz, dana ve kuzu etleri dışında ördek, tavuk ve kaz etleri de bol bir şekilde tüketilir. Macar mutfağında genellikle tereyağı ve zeytinyağı kullanılır. Hamur işi ve tatlı bakımından da zengin bir mutfakları vardır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow