hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Makedonya Hakkında Her Şey; Makedonya Bayrağının Anlamı, Makedonya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Makedonya Hakkında Her Şey; Makedonya Bayrağının Anlamı, Makedonya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Eski Makedonların Yunan olmadığı kabul edildi, ancak modern Yunanlılar tarafından ortak uyruklu oldukları iddia edildi. Bizans belgeleri, Makedonya Slavlarının erken ortaçağ döneminde ayrı bir grup olduğunu ve Makedonya'daki Slav lehçelerinin erken Slav belgelerinden tanımlanabilir olduğunu göstermektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Modern Makedonlar, altıncı ve yedinci yüzyıllarda Balkanlara gelen halkların soyundan gelen Slavlardır. Altı etnik grup vardır. Bunlar; Miyak, Brsyak, Güney, Struma-Mesta, Macedo-Shop ve Yukarı Vardar'dır.

  Makedonya Hakkında Her Şey

  Makedonya, güneydoğu Avrupa'da bulunan karayla çevrili bir millettir. Mevcut sınır, cumhuriyeti Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve Kosova ve Sırbistan'dan ayıran sıradağlar boyunca uzanıyor. Makedonya, toplam 9.781 mil kare (25.333 kilometre kare) alana sahip Vermont eyaletinden biraz daha büyüktür. Ülke çoğunlukla düz nehir vadileriyle ayrılmış dağlardan oluşur. Başkent Üsküp, en büyük şehirdir.

  Makedonca, en yakın akrabaları Bulgarca ve Sırpça olan Hint-Avrupa ailesinden bir Güney Slav dilidir. Makedonca, Yunanca, Arnavutça, Aromanice ve Türkçe gibi Slav olmayan dillerle temas halinde gelişti. Osmanlı döneminde çok dillilik normdu, ancak bugün Makedonca konuşan gençlerin İngilizceyi diğer ulusal dillerden daha iyi bilmeleri daha olasıdır. Çok dillilik kentsel alanlarda yaygındır, ancak kırsal alanlarda daha azdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1903'teki başarısız Aziz İlyas Günü (Ilinden) ayaklanması, devlet olmanın düzenleyici metaforudur. Makedon Halk Cumhuriyeti (resmi dili Makedonca) 1944'te kuruldu. Üsküp'teki bir kilisede bulunan Gotse Delchev'in lahiti, havai fişek, piknik ve halk danslarını içeren törensel bir anma alanının yakınında bulunuyor. İstiklal marşı, özgürlük güneşi, hak mücadelesi ve İlinden kahramanlarına atıfta bulunur.

  Etnik Makedonlar Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk'un bitişik bölgelerinde yaşamakta ve kendilerini ayrı bir etnik kökene (Goran) sahip olduklarını düşünen Makedon olarak sınıflandırılabilecek Slav lehçelerinin Müslüman konuşmacıları Kosova ve Arnavutluk'ta yaşamaktadır. Arnavutluk, doğu yaylalarının Makedonca konuşan Müslüman ve Hıristiyan nüfusunu ve Goranları hariç tutarak, yalnızca güneydoğusunda yaşayan Hıristiyanları Makedon olarak tanır.

  Geleneksel kültür kırsaldır, ancak bugün nüfusun yüzde 60'ından fazlası kentseldir ve ulusal sakinlerin dörtte biri metropol Üsküp'te yaşamaktadır. Geleneksel mimari etkiler Akdeniz, Bizans ve Osmanlı'dır. Modern yüksek katlı apartman bloklarında, genellikle depolama ve giysi kurutma için kullanılan bir balkon vardır. Geleneksel bir Müslüman hanesinde erkek ve kadın misafirler için ayrı odalar bulunurken, Hıristiyan bir evde tek kişilik bir oda bulunur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İhracat ürünleri arasında gıda ürünleri, tütün, ilaç ve tekstil ürünleri bulunmaktadır. Sırbistan, uluslararası yaptırımların uygulanmasından önce en büyük ticaret ortağıydı. Diğer önemli ticaret ortakları eski Yugoslav cumhuriyetleri, diğer Balkan ülkeleri ve Avrupa Birliği'dir. Zenginlik dağılımındaki farklılıklar 1991'den bu yana, Romanlar en altta olmak üzere arttı. Diğer sosyal farklılıklar, kentsel ve kırsal nüfus arasındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Sırplar ve Aromanlılar ekonomiye iyi entegre olurken, Arnavutlar devlet sektöründe yeterince temsil edilmiyor.

  Makedonya Bayrağının Anlamı

  Makedonya bayrağı, bağımsızlıktan sonra kullanılan ve kırmızı bir alanın ortasında on altı köşeli sarı bir sembolün yer aldığı ilk bayrak, 1977'de Makedonyalı Philip'in varsayılan mezar alanında bulunan bir sembole dayanıyordu. Yunanlılar ve 1995'te Makedon parlamentosu, kırmızı bir alanın kenarına çıkıntı yapan sekiz ışınlı sarı daireli bir bayrağı kabul etti. Diğer topluluk metaforları arasında "Makedonya Ana", "Balkanların kalbi" ve "barış vahası" yer alır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Makedonya’nın Başkenti

  Makedonya başkenti Üsküp’tür.

  Makedonya’nın Para Birimi

  Makedonya para birimi Makedonya Dinarı'dır.

  Makedonya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Makedonya ile Türkiye’den bir saat geridedir. Şu an Makedonya’da saat 10:30 ise Türkiye'de 11:30 demektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow