hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mısır Hakkında Her Şey; Mısır Bayrağının Anlamı, Mısır Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Mısır Hakkında Her Şey; Mısır Bayrağının Anlamı, Mısır Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Mısır'ın resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti'dir. Mısır, 1.002,450 kilometrekarelik Ortadoğu'nun en büyük yüzölçümüne sahip ülkeleri arasındadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Resmi ismi Mısır Arap Cumhuriyeti olan ülke Ortadoğu'nun en büyük ülkelerinden biridir. Ayrıca Kuzey Afrika ve Ortadoğu arasında köprü özelliğine sahip olması bakımından da önemli bir ülkedir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır ve yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Turistik açıdan oldukça zengin olan Mısır tarihsel özelliklere de sahiptir. Mısır'da gezilecek yerlerinde başında Piramitler gelir.

  Dünyanın 7 harikasında biri olan Piramitler Eski Mısır medeniyeti kalıntıları arasındadır. Mısır'daki diğer antik kalıntılar ise Kahire'nin Gize bölgesinde yer alır. Bu bölgede mezarlık, tapınak ve birçok farklı kalıntı da yer alır. Bu bölgeler dışında Dahshur ve Saqqara bölgesinde de piramitler vardır.

  Mısır Bayrağının Anlamı, Mısır Başkenti Neresidir?

  Mısır bayrağı temel olarak üç zemin renginden oluşur. Bu renkler yukarıdan aşağı doğru kırmızı, beyaz ve siyah olarak karşımıza çıkar. Bayrağın üzerinde yer alan kırmızı renk ile bağımsızlık için canını kaybeden sivil ve askerlerin kanları temsil edilmiştir. Bayrağın üzerindeki siyah renk ile bağımsızlık sürecindeki katliam ve işkenceler temsil edilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beyaz renk de ülkedeki barış ve saflık anlamındadır. Mısır'ın başkenti Kahire'dir. Kahire, en yoğun nüfusa sahip olan en kalabalık şehirlerden biridir. Mısır'ın ekonomisi de Kahire'de döner. Kahire, toplam nüfus olarak 10 milyonluk bir nüfusa sahip olarak bilinir. 

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Mısır ile Türkiye arasında 1 saatlik bir fark vardır. Coğrafi konumu itibari ile Mısır, İstanbul'dan 1 saat daha geridir. Mısır'ın para birimi Mısır Poundu olarak bilinir. En küçük para biri 25 ve 50 kuruş olarak bilinir. Mısır Poundunun para kodu EGP, sembolü de L£ şeklindedir.

  Mısır'ın Nüfusu 

  Mısır birçok farklı ülkeden ziyaretçi alan, doğal kültürü ve güzellikleri ile dikkat çeken bir ülke konumundadır. Arap ülkeleri arasında yer alan Mısır 1.010.000 kilometrekare bir yüzölçümüne sahiptir. Mısır'ın tahmini olarak nüfusunun 102.3 milyon olduğu bilinir. Birçok ziyaretçi alan Mısır ayrıca birçok vatandaşı da ülkesine almaktadır. Mısır'ın telefon kodu +20 olarak karşımıza çıkar. Başkenti Kahire olan Mısır'ın bu şehri yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu sayede nüfusu en yoğun olan şehirler arasında sayılır. 

  Mısır Nerededir?

  Afrika'da yer alan ülkeler arasında olan Mısır'ın bir kısmı Afrika, bir kısmı ise Asya'da yer alır. Büyük bir kısmı Kuzey Afrika'nın doğusunda yer alan Mısır Nil Nehri boyunca uzanır. Mısır'ın batısında Libya, güneyinde Sudan, doğusunda ise Kızıl Deniz ile Akdeniz'e kıyısı vardır. Aynı zamanda Kuzey Afrika'da yer alan ve nüfusu en fazla olan ülkelerden biridir. Mısır, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'nun en önemli ülkelerinden biridir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mısır'da Ne Yenir?

  Mısır'ın en ünlü yemeği Falafel olarak bilinir. Kuru içi bakla ile nohuttan yapılan bu yemek ismini bakladan alır. Melukya da Mısır'ın en ünlü yöresel çorbasıdır. Sebze ve et ile hazırlanan bu çorba ülkedeki en sevilen yiyeceklerdendir. Ful yemeği de her öğün yenebilen ve domates ile pişirilen bir yemektir. Ful'u en önemli özelliği sabahları ekmek ile beraber servis edilmesidir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow