hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Norveç Hakkında Her Şey; Norveç Bayrağının Anlamı, Norveç Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Norveç Hakkında Her Şey; Norveç Bayrağının Anlamı, Norveç Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Norveç, Avrupa'nın kuzeyinde yer alan Rusya, İsveç ve Finlandiya ile komşu bir ülkedir. Norveç, Avrupa kıtasının İskandinav yarımadasının kuzeyinde yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Norveç, Avrupa kıtasında ve İskandinav yarımadasının kuzey bölümünde yer alır. Resmi olmayan bilgilere göre Norveç'in nüfusu 5.421,241 olarak bilinir. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 80, kadınlarda da 84'tür. Refah düzeyi yüksek olduğu için insanlar Norveç'te oldukça uzun yaşar. Başkenti Oslo olan Norveç'in para birimi de Norveç Kronu'dur. Ülkenin para basma yetkisi Norges Bank'a verilmiştir. En düşük banknot 50 kron, en yüksek banknot da 1000 kron'dur. Norveç'in resmi dili Norveççedir. Ülkede Almanca, İngilizce, Danca ve İsveççe de konuşulur. 

  Norveç Bayrağının Anlamı, Norveç Başkenti Neresidir?

  Norveç bayrağı kırmızı zemin üzerine sola doğru yerleşimli beyaz şerit ile çerçevelenmiş mavi renkli haçtan oluşmuştur. Norveç bayrağının renkleri İngiltere, Amerika ve Fransa bayraklarından etkilenmiş olarak bilinir ve özgürlük ile bağımsızlığın renkleri olarak kabul edilir. Haç genelde çoğu İskandinav ülkesinin bayrağında ortak olarak bulunur. Norveç'in başkenti Oslo'dur. Ayrıca Oslo Norveç'in en büyük şehridir ve eyaletin adıdır. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo 454 kilometrekare yüzölçümüne ve 673,469 nüfusa sahiptir. 

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Norveç ile Türkiye arasında 1 saatlik bir fark vardır. Norveç, Türkiye'den 1 saat geridedir. Coğrafi konumu gereği Norveç'te saat 08:00 olurken Türkiye'de 09:00 olur. Norveç kronu ülkede kullanılan para birimidir. Çoğul olarak kroner olarak bilinen para 100 ore'ye bölünmüş olarak kullanılabilir. Kron, kr ya da NOK olarak kısaltılabilir. Norveç para birimi dünyanın en çok işlem gören 13. parası olarak kabul edilir. Sembolü kr, enflasyon oranı ise %2,3 olarak bilinir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Norveç İklimi Nasıldır?

  Norveç, her ne kadar Sibirya ve Alaska ile aynı enlemde olsa da bu ülkelere göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Haziran ayının sonlarında ve Ağustos ayının başlarında hava sıcak, günler ise uzundur. Yaz mevsiminde ortalama olarak hava sıcaklığı 25-30 derece arasındadır. Ortalama deniz sıcaklığı ise 18 derece olarak bilinir.

  Norveç'in güney sahillerinde en sıcak hava ile karşılaşmak mümkündür. Yaz aylarında kuzey Norveç'te hava sıcaklığının 25 dereceyi geçtiği bile bilinir. Orta bölgelerde ve kuzey bölgesinde hava genelde değişkendir. Kış mevsiminde genellikle kar yağar ve hava sıcaklığı -40 derecenin altına bile düşebilir. 

  Norveç Mutfağı

  Norveç mutfağında temel olarak balık ve diğer deniz ürünleri tüketilir. Kök sebzeler ve patates de Norveç mutfağının temel besinleri arasında yer alır. Norveç'in en ünlü peyniri kahverengi peynir olarak da bilinen Brunost'tur. Rengi ve kokusu farklı olduğu için birçok kişi tarafından merak edilerek tadılmaktadır. Flatbrod kurutulmuş gevreklerin üzerine ekşili krema eklenerek hazırlanan bir atıştırmalıktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Reçel ve tercihe göre seçilmiş olan bir et çeşidi ile hazırlanır ve kanepe görünümündedir. En meşhur fast foodlarından biri de polse'dir. Domuz etinden yapılmış sosislere polse denir ve sandviç ekmeklerinin içine koyularak tüketilir. Orret, alabalıktan yapılan ve turistler tarafından çok sevilen bir yemektir. Balina eti, ren geyiği ve somon da Norveçt'e çok fazla tüketilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow