hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Romanya Hakkında Her Şey; Romanya Bayrağının Anlamı, Romanya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Romanya Hakkında Her Şey; Romanya Bayrağının Anlamı, Romanya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  İlk kez ülkenin üç bölgesinin 1859'da birleşmesi sırasında kullanılan "Romanya" adı, antik Roma'nın ulusun dili ve kültürü üzerindeki etkisini yansıtıyor. Üç bölge -Walachia, Moldavia ve Transilvanya- kültürel olarak nispeten tek tiptir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir istisna, kendi dili ve gelenekleri olan ve kendisini Macar olarak gören Transilvanya'daki Macar topluluğudur. Ülke geneline dağılmış, çoğunlukla kasaba ve şehirlerin eteklerinde küçük kamplarda bulunan Romanlar (Çingeneler), birçok yönden kültürel olarak asimile edilmemiş durumdadır.

  Romanya Hakkında Her Şey

  Romanya, Balkan yarımadasının kuzey ucunda Güneydoğu Avrupa'da, kuzeyde Ukrayna ve Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ve doğuda Karadeniz ile sınır komşusudur. Arazi alanı 91.699 mil karedir (237.500 kilometre kare). Karpat Dağları ülkenin yaklaşık üçte birini kaplar. Orta bölgedeki Transilvanya Alpleri, en yüksek zirve olan Moldoveanu Dağı'nı içerir. Doğu ve güney bölgeleri yuvarlanan ovalarla karakterizedir.

  Nüfusun 2000 yılında 22.411.121 olduğu tahmin ediliyor. Nüfusun yüzde doksanı Rumen, yüzde 7'si Macar ve yüzde 2'si Roman'dır. Geri kalanlar ise Almanlar, Ukraynalılar ve diğerlerinden oluşuyor. Roman nüfusuna ilişkin tahminler 400.000 ile bir milyon arasında değişmektedir. Romanların göçebe yaşam tarzı nedeniyle tam olarak belirlemek zordur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Resmi dil, bölgenin Roma işgaline kadar uzanan Latin köklerine sahip olan ancak aynı zamanda Yunanca, Slav dilleri ve Türkçeden kelimeler içeren Romence'dir. On dördüncü yüzyılda, ülke Kiril alfabesini benimsedi, ancak daha sonra Roma harflerine geri döndü. Macar (etnik Macarların dili) ve Almanca, Sırpça, Ukraynaca, Slovakça, Çekçe, Bulgarca ve Türkçe konuşulur. Roman nüfusunun dili Romancadır, ancak birçok Roman bu dili Rumence ile birleştirir.

  Sakinlerin çoğunluğu, Daçyalılara kadar uzanan ortak bir kültürü ve tarihi paylaşıyor. Ulusal kimlik, ülkenin dayanıklılığı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndan ve Türklerden ve daha sonra Sovyetler Birliği'nden gelen saldırılara dayanma yeteneğinden duyulan gururla şekillenir. Transilvanya'da yaşayan birçok Macar, kendilerini Rumen'den daha fazla Macar olarak görüyor ve bazıları bölgeyi Macaristan'ın bir parçası olarak görüyor.

  Birincil endüstriler madencilik, kereste, inşaat malzemeleri, metalurji, kimyasallar ve makine yapımını içerir. Birçok endüstri, eski moda ekipman kullandıkları ve diğer ülkelerle rekabet edemedikleri için son yıllarda iflas etti. 1990'ların başından beri turizm büyüyen bir endüstri haline geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkın çoğunluğu yoksuldur ve genel yaşam standardı Batı Avrupa'dakine kıyasla düşüktür. Komünizm altında, küçük bir elit, nüfusun çoğu için düşünülemeyecek lükslere erişebiliyor. Örneğin Çavuşesku, kiliselerden ve müzelerden alınan sanat eserleriyle duvarların asıldığı kırk odalı bir sarayda yaşıyordu. Eski seçkinlerin bir kısmı, Çavuşesku'nun devrilmesinden sonra hükümetteki servetlerini ve güçlerini elinde tutmayı başardı. Bununla birlikte, genel olarak, çok azı genel olarak düşük yaşam standardının üzerine çıkar.

  Romanya Bayrağının Anlamı

  Romanya bayrağı, sırasıyla Transilvanya, Moldavya ve Walachia'yı simgeleyen mavi, sarı ve kırmızı dikey çizgilerden oluşur. 1992 yılında kabul edilen arması, gagasında bir haç, bir pençesinde bir kılıç ve diğerinde bir asa tutan mavi bir arka plana karşı altın bir kartaldan oluşur. Kartalın göğsünde beş ilin sembolleri bulunur: Walachia, Moldavia, Transylvania, Banat ve Dobruja'dır.

  Romanya’nın Başkenti

  Romanya başkenti Bükreş’tir. Bükreş, Walachia'nın güney bölgesinin merkezinde yer alan başkent ve en büyük şehirdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Romanya’nın Para Birimi

  Romanya para birimi Rumen Leyi'dir. Leu olarak adlandırılmaktadır.

  Romanya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Türkiye Romanya arasında saat farkı yoktur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow