hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tanzanya Hakkında Her Şey; Tanzanya Bayrağının Anlamı, Tanzanya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Tanzanya Hakkında Her Şey; Tanzanya Bayrağının Anlamı, Tanzanya Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Tanzanya'nın anakara bölümünün 1920'de bir İngiliz memur tarafından Swahili tanga (yelken) ve nyika kelimelerinden geldiği söylenir. Böylece eskiden Alman Doğu Afrikası olarak bilinen bölge Tanganika Bölgesi oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1964'te Tanganika, mevcut Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti'ni oluşturmak için bir açık deniz ada takımadası olan Zanzibar'a katıldı. Tanzanyalılar, tarihi ve kültürel faktörlerin benzersiz bir bileşimi nedeniyle, güçlü ulusal gurur ve uyum duygularını paylaşırlar. Bu milliyetçilik duygusu, yirmi yılı aşkın bir süredir ülkeyi barış içinde tutmaya hizmet eder.

  Tanzanya Hakkında Her Şey

  Yaklaşık 365.000 mil kareyi (945.000 kilometre kare) kaplayan - Teksas'ın yaklaşık bir buçuk katı büyüklüğünde bir alan olan Tanzanya, ekvatorun hemen güneyinde, Afrika'nın doğu kıyısında yer almaktadır. Kenya, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Burundi, Zambiya, Malavi, Mozambik ve Hint Okyanusu ile komşudur. Tanzanya ayrıca komşularıyla üç büyük gölü (Victoria, Tanganika ve Malawi) paylaşıyor. Ülke, çok çeşitli tarımsal-ekolojik bölgelerden oluşur.

  Tanzanya'daki mevcut nüfus, yerli halklar ile Pakistan, Hint, Arap ve Avrupa alt popülasyonlarından oluşan yaklaşık 30 milyondur. Kent merkezlerinde (Dar es Salaam, Mwanza, Tabora ve Mbeya dahil), Kilimanjaro Dağı'nın eteklerinde ve Malavi Gölü kıyılarında yoğun nüfus yoğunlaşmaları vardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her etnik grup kendi yerel dilini konuşurken, neredeyse tüm Tanzanyalılar ulusal dil olan Swahili'yi ( Kiswahili ) akıcı bir şekilde konuşurlar. İkinci resmi dil, İngiliz sömürge döneminin bir kalıntısı olan İngilizce'dir. Ortaöğretim sonrası eğitime sahip Tanzanyalıların çoğu, kabile dillerine ek olarak her iki resmi dili de akıcı bir şekilde konuşur.

  Afrika'nın en yüksek zirvesi olan Kilimanjaro Dağı ve muhteşem vahşi hayvanlar (aslanlar, filler, gergedanlar, zürafalar, leoparlar ve çitalar dahil) her yıl ülkeye milyonlarca turist çekiyor. Peyzaj ve hayvanlar değerli ulusal hazinelerdir, madeni paralarda sembolize edilir ve üretilen ürünler için marka isimleri olarak kullanılır. Bununla birlikte, ülke içinden ve dışından kaçak avcıların şiddetli tahribatı birçok türün hayatta kalmasını tehdit etmeye devam ediyor.

  Kentsel kıyı merkezlerinin mimarisi, Tanzanya'nın uzun ve zengin tarihini yansıtır. Arap camilerinin, mezarlıkların ve ev yapılarının kalıntıları, Bagamoyo'nun hemen güneyindeki Kaole gibi yerlerde bulunabilir. 12. yüzyıla tarihlenen Çin seramiklerinin gömülü olduğu mezarlar, uzak medeniyetler arasındaki ticareti yansıtıyor. Doğu Afrika köle ticaretinin ana uç noktalarından biri olan Bagamoyo'yu, dar sokaklardaki on dokuzuncu yüzyıl taş evleri karakterize ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tanzanya toplumu birçok yönden bölünmüştür. Geleneksel seçkinler, bağımsızlıktan sonra geleneksel unvanlarını kaybeden kralların soyundan gelenleri ve üstün şefleri içerir. Modern seçkinler, hükümetteki birçok kişiyi, başarılı iş adamlarını ve yüksek eğitimli bireyleri içerir. HIV-AIDS salgınının ortaya çıkması ve sosyal hizmetlerin azalmasıyla en yoksul aileler artık tüm çocuklarına ve akrabalarına bakamaz hale geldi. Kentsel alanlardaki dilenciler ve sokak çocukları daha görünür hale geldi ve genellikle polis vahşetinin kurbanı oldular.

  Nyerere'nin Tanzanya'daki sosyalist sisteminin iç karartıcı ekonomik başarısızlığı, ülkeyi, görünüşte ekonomiyi kurtarmak için müdahale eden uluslararası bankacılık örgütlerinin etkilerine açtı. Sosyalist dönemden sonra ekonomiyi yeniden inşa etmek için verilen krediler, hükümetin boyutunu ve sosyal destek sistemlerinin sayısını ve kalitesini ciddi şekilde azaltan maliyet düşürücü yapısal uyum programlarına bağlıydı. Sonuç olarak, birçok Tanzanya, ülkenin birçok yerinde dış yardım programları ve kilise örgütleri tarafından desteklenen temel hayatta kalma stratejilerine başvurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tanzanya Bayrağının Anlamı

  Tanzanya bayrağı, yeşil, sarı, siyah ve mavi çapraz renklerden oluşur. Yeşil verimli toprakları, mavi Hint Okyanusu'nu, sarı ülkenin yeraltı madenlerini, Siyah renk ise Afrika halkını temsil eder.

  Tanzanya’nın Başkenti

  Tanzanya başkenti Dodoma'dır.

  Tanzanya’nın Para Birimi

  Tanzanya para birimi, Tanzanya Şilini’dir.

  Tanzanya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

  Tanzanya ile Türkiye arasında saat farkı yoktur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow