hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tayland Hakkında Her Şey; Tayland Bayrağının Anlamı, Tayland Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Tayland Hakkında Her Şey; Tayland Bayrağının Anlamı, Tayland Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Tayland, resmi adı ile Tayland Krallığı, eski adı ile Siyam olarak bilinmektedir. Tayland, Hindiçin yarımadasının orta bölümünde bulunan bir Güneydoğu Asya ülkesidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayland, Asya kıtasında yer alan bir ülkedir. Resmi adı Tayland krallığı olan ülkenin Bengal körfezi ve Güney Çin denizine kıyısı bulunmaktadır. 200'den fazla adaya sahip olan ülke Asya'nın en çok turist çeken ülkelerindendir. Dört ülke ile sınır komşusu olan Tayland'ın komşuları Kamboçya, Malezya, Burma ve Laos olarak bilinir. 

  Tayland Bayrağının Anlamı, Tayland Başkenti Neresidir?

  Tayland bayrağı kırmızı zemin üstte olmak üzere beyaz, iki kat eninde mavi, beyaz ve kırmızı olmak üzere toplamda beş yatay şeritten oluşur. Tayland bayrağındaki kırmızı renk ile Thai halkı, beyaz renk ile Budizm, mavi renk ile de Thai Krallığı temsil edilmektedir. Tayland'ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Bangkok olarak bilinir. Tayca Krung Thep olarak da bilinmektedir.

  Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Tayland ve Türkiye arasında 4 saatlik bir fark bulunmaktadır. Başkenti Bangkook olan Tayland ülkesi saat olarak Türkiye'den 4 saat daha ileridir. Türkiye'de saat 20:00'ı gösterirken Tayland'da saat 24:00 olur. Tayland para birimi Baht ya da resmi adı ile Tayland bahtı olarak bilinir. Parası Tayland bankası tarafından dağıtılır. Bahtın alt birimi olan satang madeni bir para birimidir. 1 baht, 100 satanga bölünmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayland İklimi

  Tayland'da tropikal iklim görülür ve yıl boyunca da sıcaklık genelde 30 derece civarında olur. Nemli bir havaya sahip olan Tayland'da Kasım ve Şubat ayları arasında muson yağmurları diner. Bu nedenle turistlere genelde bu aylar arasında gitmeleri önerilir. Bu dönemde sıcaklık ve nem oranı düşük olduğundan hava çok bunaltıcı olmaz. Ülkenin ikliminde en belirgin özellik muson rüzgarlarıdır. Bu rüzgarlar Hint Okyanusundan başlar ve Himalayalara kadar eser.

  Haziran ayında başlayıp Ekime kadar süren bu rüzgarlar aynı zamanda muson yağmurunu da getirir. En çok yağış Ağustos ile Eylül aylarında görülür. Muson yağmurları her ne kadar kısa sürse de oldukça yoğundur. Nisan ve Mayıs ayları kuru ve sıcaklığın arttığı aylardır. Özellikle ülkenin iç kesimlerinde bu aylarda hava 40 dereceye kadar çıkar. 

  Tayland Hakkında Her Şey; Tayland Bayrağının Anlamı, Tayland Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi NedirTayland Mutfağı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kendine özgü mutfağı, gelenekleri, sıcakkanlı insanları ve tapınakları ile dünyada görülmesi gereken ülkeler arasında yer alır. Tayland'da yemek yerken genelde bıçak kullanılmaz, yalnızca çatal ve kaşık kullanılarak yemekler yenir. Tatlı, tuzlu, ekşi, acı tüm yemekler aynı anda sofraya koyulur. Çorbalarında mantar, yeşillikler ve karides, salatalar, ızgaralar ve pilav mutfaklarının vazgeçilmezidir. Tom yum çorbası, levrek ve karides kullanılarak hazırlanır.

  Tayland'ın en meşhur çorbalarından biri olan tom yum çorbası sıcak ve ekşi bir tada sahiptir. Pişirilmesi yaklaşık yarım saat sürer. Tom kha kai, Hindistan cevizi sütü, mantar, zencefil ve karides ile hazırlanır. Ekşimsi bir tada sahip olan bu çorba Tayland'ın en meşhur çorbalarındandır. Karidesli pad thai, Beef massaman curry, kaeng khiao wan kai, kaeng som, khao phat kung, khao yam, thai marul sarma, yam nua ve thai grilled pineapple en meşhur yemeklerdendir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow