hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fas Hakkında Her Şey; Fas Bayrağının Anlamı, Fas Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

  Fas Hakkında Her Şey; Fas Bayrağının Anlamı, Fas Başkenti Neresidir Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir
  expand

  Fas, Akdeniz'in, Atlas Dağları'nın, Atlas Okyanusu ve Sahra Çölü'nün çevrelediği bir coğrafyadadır. Fas, Afrika'nın Paris'i olarak da bilinmektedir. Peki, Fas bayrağının anlamı ne, ülkenin başkenti neresi? İşte Fas hakkında her şey...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fas Hakkında Her Şey

   Fas, Coğrafi olarak Avrupa'ya yakın olduğu için kültürel bakımdan Kuzey Afrika kültürlerinden daha farklıdır. Bu nedenle de Afrika'nın Paris'i olarak bilinir. Arap coğrafyasının en batı bölgesinde olduğu için Arapçada batı anlamına gelen Mağrip, Avrupa bölgesinde ise Morocco ismi ile bilinir. Fas, resmi adı ile Fas Krallığı'dır. Yaklaşık olarak 37 milyonluk bir nüfusa ve 720.000 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Başkenti Rabat, en büyük şehri ise Kasablanka'dır.

   Fas Bayrağının Anlamı, Fas Başkenti Neresidir?

   Fas bayrağı kırmızı arka fon üzerine yeşil renkte beş köşeli yıldızdır. Kırmızı ve yeşil renkleri Arap ülkelerinin geleneksel renklerinden olduğundan bayrakta da kullanılmıştır. Kırmızı renkle bağımsızlık uğruna dökülen kanlar temsil edilmiştir. Ayrıca kırmızı kadim Fas Hanedanı'nın rengi olarak da kabul edilir. Aynı zamanda Arap devletlerinin bayraklarında ortak olarak kullanılan bir renktir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fas bayrağının ortasında da yeşil renkli ve beş köşeli yıldız vardır. Bu Süleyman mührü olarak da bilinen bir yıldızdır. Ülkenin İslam'a ait bir değeri olarak kabul edilen yıldızın yeşil renkte olması da İslam ile özdeşleştiğini gösterir. Fas'ın başkenti Rabat olarak bilinir.

   Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

   Fas, yaz ve kış aylarında farklı saat dilimlerini kullanmaktadır. Yaz aylarında UTC +0, kış aylarında ise UTC+1 saat dilimi kullanılır. Fas ile Türkiye arasında 3 saatlik bir saat farkı oluşur. Fas, Türkiye'nin 3 saat gerisindedir. Türkiye'de saat 16:00 olduğu zaman Fas'ta saat 13:00 olur. Fas'ın para birimi dirhemdir. Dirhemin çoğulu darahim olarak okunmaktadır. Fas'ın merkez bankası olan Bank Al-Maghrib tarafından basılır ve sonrasında da dağıtılır. Far dirheminin ISO 4217 kodu MAD, sembolü ise د.م olarak bilinir. 1 Fas dirhemi 0,75 Türk Lirası eder.

   Fas İklimi Nasıldır?

   Coğrafi konumu sebebi ile Fas birden fazla iklimi bünyesinde barındırmaktadır. Okyanus'a daha yakın olan şehirlerinde ılıman iklim görülmektedir. Atlas Dağına yakın olan bölgelerinde ise daha fazla çöl iklimi hakimdir. İç kesimlerde Akdeniz iklimi görülür. Ülkede genelde kışlar ılık, yaz mevsimi de sıcak geçmektedir. Afrika ülkesi olması nedeni ile yaz mevsimlerinde yüksek derece sıcaklık olur. Bu nedenle de turistler genellikle Fas'a kış aylarında gitmektedir. Özellikle Kasım ve Mart ayları arasında Fas'a gidilmesi önerilmektedir çünkü bu dönemlerde sıcaklıklar daha az olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fas Ekonomisi ve Sosyal Hayat

   Fas'ın ekonomisi 1980 yılına kadar kötü olmuştur. Dünya bankası ve IMH ile ilişkileri iyileştikten sonra ekonomisi ilerlemiştir. Yeni ekonomik atılımlar ve sistemlerin özelleştirilmesi ekonomiyi iyileştirmiştir. Fas ekonomisi genelde başkent Rabat ve Kasablanka şehirlerinde gerçekleştirilir. Fas'ın en önemli ekonomik faaliyetleri arasında tarım ve imalat yer almaktadır.

   Fas'ta insanlar çok zengin olmasalar da kültürel olarak ülkenin zengin olduğunu söylemek mümkündür. Birçok farklı kültür Fas'ta yaşamış ve bu sayede sosyal hayat da zenginleşmiştir. Ülkedeki zengin ve fakir arasındaki gelir farkı çok yüksektir. Fakat ülkenin son ekonomik faaliyetleri ile beraber işçi yaşamı daha kolay bir hal almaya başlamıştır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow