Gürleyik Şelalesi Nerede? Gürleyik Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Gürleyik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürleyik Şelalesi Nerede? Gürleyik Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Gürleyik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürleyik Şelalesi Nerede? Gürleyik Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Gürleyik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belli miktarda ücret ödeyerek, kamp yapabilecek bir alan olan Gürleyik Şelalesi bölgesi, yaz mevsiminde yüzlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmekte olan bölgelerden bir tanesi olmaktadır. Doğa ile iç içe olunan Gürleyik Şelalesinde, yazın bir hayli bunaltıcı geçen sıcaklarından kurtulabilmek ve kamp yapma deneyimini elde etmek mümkün olmaktadır. Gürleyik Şelalesi'nin en önemli özelliği koruma altında olmasıdır. Bu sebepten dolayı herhangi bir güvenlik sorununun yaşanma riski minimum düzeye inmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gürleyik Şelalesi Hangi Bölgede Yer Almaktadır?

Gürleyik Şelalesi, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde mevcut halde bulunmakta olan Eskişehir kentinde bulunmaktadır. Bu şelale Eskişehir’in Mihalıcçık adı verilen ilçesinde yer almaktadır. İsmini bulunmuş olduğu mahalleden almış olan Gürleyik Şelalesi, Mihalıcçık ilçesinin bir mahallesi konumunda olan Gürleyik’te kalmaktadır. Bununla birlikte İlçe merkezine de yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede yer alan Gürleyik Şelalesi, şehir merkezine ise 180 kilometre mesafede kalmaktadır.

Gürleyik Şelalesine Nasıl Gidilir?

Gürleyik Şelalesine şahsi araç ile gitmeyi arzu eden ziyaretçilerin Ankara, Beypazarı ve Nallıhan yolu üstünde seyretmeleri gerekmektedir. Nallıhan Kuş Cenneti alanının ilerisinde yer alan Yunus Emre Türbesi yoluna dönülmesi ile birlikte ve ardından da 30 kilometre kadar aynı yol üzerinden devam etmek gerekmektedir. Bahsedilen bu yolların takip edilmesi ile birlikte 30 kilometre sonra Gürleyik adı verilen köye ulaşım sağlanacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gürleyik Şelalesi bölgesine otobüs yolculuğu aracılığı ile ulaşabilmek için ise Mihalıççık ilçesinin merkezinde yer alan toplu taşım araçlarının kullanılması gerekmektedir. Toplu taşıma aracı vasıtası ile Gürleyik Köyüne ulaşıldıktan sonra yürüme mesafesinde kalan Gürleyik Şelalesine problemsiz bir biçimde ulaşım sağlanmaktadır.

Gürleyik Şelalesi Nerede Gürleyik Şelalesine Nasıl Gidilir Gürleyik Hakkında Bilinmesi GerekenlerGürleyik Şelalesi Bölgesinde Neler Yapılabilir?

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi içerisinde yer alan ve çağımızda koruma alanı içinde olan Gürleyik Şelalesi, doğayı seven kişilerin ilgi odağı haline gelmiş durumdadır. Yaklaşık olarak 4 ile 5 metre yükseklikten akmakta olan serin suları ile birlikte ziyaretçilerini yaz mevsimin getirmiş olduğu bunaltıcı sıcaklardan kurtarmaktadır. Akarsuyun oluşturmuş olduğu doğal havuzlar içerisinde ziyaretçiler serinleyebilme imkanına sahip olmaktadır. Bunun ardından da Gürleyik Şelalesinin alanı kapsamında piknik yapmak mümkün olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gürleyik Şelalesi Alanında Neler Bulunmaktadır?

Şelale hafta sonları dönemlerinde çok daha kalabalık olmaktadır. Bu nedenden dolayı daha sakin bir alan arayan ziyaretçiler bölgeyi hafta içi ziyaret etmeyi tercih etmektedir. Gürleyik Şelalesinin olduğu alanda tuvalet ve yüzmek isteyenler kişiler için de soyunma kabini mevcut olmaktadır. Gürleyik, doğa seven kişilerin kamp alanı nedeni ile tercih edebilecekleri geniş bir bölge olarak ortaya çıkmaktadır.

Koruma altına alınmış olan bir bölge olmasından dolayı da doğa seven kişiler için ideal bir ortam sunmaktadır. Bahsedilen alan kamp seven kişiler tarafından sık sık ziyaret edilmekte olan bir yerdir. Kamp alanının kullanmak isteyen ziyaretçiler için belirli bir ücret alınmaktadır. Ayrıca Gürleyik bölgesi, doğa yürüyüşleri için oldukça uygun bir alan olmaktadır.