hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bitcoin yükseliş serisine devam ediyor

  Bitcoin yükseliş serisine devam ediyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Piyasaların odağı açıklanacak olan ABD enflasyon rakamıydı. Yıllık enflasyon %3,6 beklentisinin hafif üzerinde %3,7 olarak gerçekleşti. Enflasyondaki yukarı yönlü ivmeli harekette enerji maliyetlerindeki artış belirleyici unsur oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerji ve gıda harici hesaplanan çekirdek enflasyon verisi ise aylık bazda %0,2 beklentisinin yine hafif üzerinde %0,3 olarak geldi. Verilerin açıklanmasıyla ABD hisse senedi piyasasıyla birlikte hareket eden kripto piyasası hafif dalgalı bir seyrin ardından yükseliş gösterdi. Veri ile birlikte haftaya çarşamba günü FED’in faizi sabit bırakması %97 oranında bekleniyor.

  Akşam saatlerinde de FTX davasından haber geldi. Hakim, iflas eden kripto borsası FTX’in alacaklılarına dağıtılmak üzere milyarlarca dolar kripto paranın satılmasına onay verdi. Karara göre haftada yalnızca 100 milyon dolarlık kripto paranın satılmasına izin verilecek. Kripto piyasasında anlık haber akışı korkuya neden olsa da DWFLabs, satış baskısını azaltmak için FTX’in varlıklarını satın almayı düşündüğünü açıklaması piyasada olumlu karşılandı.

  Makro veriler ve haber akışlarının yanında geçtiğimiz gün The Block Pro’nun yaptığı bir araştırmada Bitcoin’in Wikipedia’sındaki sayfa görüntüleme sayısı 8 Eylül’de 7.830’a ulaşarak 2023’teki en yüksek günlük görüntüleme sayısına ulaştı. Bu, yakında bir spot bitcoin ETF’sinin gerçekleşme olasılığının artmasına bağlanırken, insanların Bitcoin’i araştırması kripto piyasası için oldukça olumlu bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son olarak kripto piyasasının toplam değeri yükselişlerle birlikte psikolojik destek bölgesi üzerinde 1.02 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde pozitif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan TRB %32’lik yükselişle liderliği alırken, %30 artışla STMX ikinci ve %17’lik hareketiyle onu takip eden OGN ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

  Tellor (TRB)

  Günün en çok yükselen kripto parası bu hafta 2. kez Tellor (TRB) olarak öne çıkıyor. İki haftayı aşkın süredir yükselen bir trend oluşturan ve dirençleri sırasıyla başarılı bir şekilde geçen kripto parada momentum kuvvetli şekilde sürüyor. Pazartesi günü paylaştığımız kripto para 24$ düzeylerinde iken bu sabah 32$ seviyesinden alıcı buluyor. Fibonacci 0,618’e denk gelen 24$ düzeyinden onayını aldıktan sonra %30’u aşan bir yükseliş yaşayan TRB, yukarı yönlü fırsatlar sunmaya yeni günde de devam ediyor. Şu an günlük %7 yükseliş gerçekleştiren TRB’nin önündeki bir sonraki hedef 35.80$ olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 30$ ve 28.20$ seviyeleri destek bölgeleri konumunda.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  StormX (STMX)

  StormX, yine çift haneli kazanç ile bugün en çok getiri sağlayan kripto paralar içerisinde ikinci sırada bulunuyor. Son zamanların dip seviyesi olan ve 200 günlük ortalama ile 50 günlük ortalamanın kesişimine denk gelen 0.005$ bölgesinden aldığı güçlü tepki ile 0.006$’ı aşan STMX için bu bölge son 1 yıl içerisinde güçlü bir destek ve direnç noktası olarak görev gördü. Şu an aşılması gereken bir direnç seviyesi olan bu bölgenin aşılması halinde 0.0067$ ve 0.0072$ bölgeleri görülebilir. Aşağıda ise 0.0052$ ana destek noktası olarak karşımıza çıkıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow