hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Herhangi bir kumaşı iletken hale getiriyor

  Herhangi bir kumaşı iletken hale getiriyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  AI Silk ile ipek, süet, polyester veya dokuma kumaşlar giyilebilir cihazlarda, biyolojik ölçümlerde, tıpta veya otomotiv sektöründe kullanılabilecekSeiko Epson Corporation (Epson) ve yan kuruluşu Epson X Investment Corporation, EP-GB Yatırım Ortaklığı adlı ortak bir fon aracılığıyla Japon girişim şirketi AI Silk Corporation’a yatırım yaptı. Tohoku Üniversitesi’nden çıkan bir girişim olan AI Silk, ‘LEAD SKIN’ adında yüksek performanslı bir iletken tekstil ürünü geliştirip üretiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İletken tekstiller, biyolojik ölçüm ve elektriksel kas uyarımı (EMS) gibi uygulamalar, otomotiv parçaları ve giyilebilir cihazlar için malzeme olarak kullanılıyor. Ancak bu alanlarda birkaç sorun ortaya çıkıyor.

  İletken direnç iletkenlik hassasiyetini etkileyebiliyor. Dokunma hissi ve özelliklerdeki değişiklikler (paslanma) konforu ve güvenliği etkiliyor. Ayrıca, üretim maliyeti ve dayanıklılık konularında da sorunlar yaşanabiliyor.
  AI Silk tarafından geliştirilen ve üretilen yüksek performanslı iletken tekstil olan LEAD SKIN, bu sorunları çözüyor.

  AI Silk, ipek, polyester, dokunmamış kumaşlar ve süet gibi çeşitli malzemeleri iletken hale getirmeyi başardı. Bu başarı, Tohoku Üniversitesi’nde icat edilen özel bir iletken polimer kaplama teknolojisini benimseyerek üretim sürecini önemli ölçüde iyileştirerek elde edildi. Bu teknoloji, ileten direnci azaltarak hassasiyeti artırıyor. Aynı zamanda tekstilin dokunsal hissini, dokusunu, konforunu ve dayanıklılığını iyileştirirken üretim maliyetini de düşürüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tıpta genişleyecek

  AI Silk, bu hisse senedi tahsisatını kullanarak LEAD SKIN’in hacimli üretimini genişletmeyi hedefliyor. Şirket, Japonya’nın ötesine geçmeyi ve EMS ürünleri gibi otomotiv parçaları ve giyilebilir cihazlar için LEAD SILK’i bir malzeme olarak satmayı planlıyor. Ayrıca, tıp alanına da genişlemeyi hedefliyor.

  Epson, insanlara fiziksel/zihinsel sağlık temelli zenginleşmiş yaşamlar sürmelerini sağlamayı amaçlıyor. Epson, biyolojik verileri günlük yaşam aracılığıyla yakalayarak yeni değerlere dönüştüren bir arayüz teknolojisi olarak LEAD SKIN’i gördüğü için AI Silk’e yatırım yapmaya karar verdi. Gelecekte Epson, özel teknolojileri, ürünleri ve hizmetleri temelinde çeşitli ortaklıklar ve sinerjiler yaratarak sürdürülebilir bir toplumun oluşturulmasına yardımcı olacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow