10 haftadan sonra kürtaj yapan doktorlara hapis cezası

10 haftadan sonra kürtaj yapan doktorlara hapis cezası

Yargıtay, Bursa'da yasal sınır olan 10 haftanın üzerindeki hamilelere illegal olarak kürtaj yapan doktorlara ve çalışanlarına verilen hapis cezalarını onadı.

Yargıtay’ın kürtaj konusunda verdiği kritik bir karar, çocuk aldırmak isteyen anne adayları ile doktorlar arasındaki tartışmalı ilişkileri ve insani dramları da ortaya koydu. Yargıtay, Bursa’da özel bir klinikte, yasal sınır olan 10 haftanın üzerindeki hamilelere illegal olarak kürtaj yapanlara “çocuk düşürme” suçundan verilen hapis cezalarını onadı.

Ücret karşılığı hasta gönderdiler

Yargıtay’ın kararına konu olay 2006’da Bursa’da yaşandı. Bursa Emniyeti’ne yapılan “Doktor İ.Ş. yasal süresinin üzerinde (10 hafta) gebelikleri olanların çocuklarını para karşılığı düşürüyor” ihbarı üzerine soruşturma başlatıldı. Teknik takip sonucunda doktor İ.Ş.’nin muayenehanesinde sekreteri E.T., narkozcular F.O. ve B.B. ile birlikte gebelikleri 10 haftadan fazla olan kadınların çocuklarını düşürdükleri tespit edildi. Bazı doktorların da İ.Ş.’nin muayenehanesine ücret karşılığı hasta gönderdikleri anlaşıldı.  

"Çok iyi para kazanıyorum"

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre İ.Ş.’nin Antalya’da bulunan bir doktor ile yaptığı bir telefon görüşmesi de kayıtlara girdi. O görüşmede İ.Ş.’nin “Ben kızlık zarı artı büyük kürtajı 20-22 haftaya kadar yapıyorum. Çok iyi para kazanıyorum. 3 bin lira alıyorum. Bütün mesele piyasayı toplamak. Enfes paralar veriyorlar. Biraz yasal olmuyorsa da parası iyi” dediği belirtildi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında İ.Ş.’nin kliniğine 11 Nisan 2007’de baskın yapıldı. Burada İ.Ş.’ye hasta gönderen doktorların belgelerine de ulaşıldı. Baskından 8 gün sonra İ.Ş., muayenehanesinde kendini asarak intihar etti. 2007 yılında basit bir intihar vakası olarak kayıtlara giren Jinekolog Doktor İ.Ş.’nin (57) ölümünün arkasındaki sır da Yargıtay kararı ile ortaya çıktı. Buna göre İ. Ş., kürtaj konusunda yaşanan skandal dolayısıyla intihar etti. 

8 doktor hakkında dava açıldı

Savcılık, ölen İ.Ş. hakkında takipsizlik kararı verirken, klinikte yanında çalışan sekreter E.T. ve narkozcular F.O. ile B.B. ile kliniğe hasta yönlendiren 8 doktor hakkında dava açıldı. Mahkeme E.T., F.O. ve B.B’ye “suç örgütüne üye olmak” suçundan 1 yıl 8 ay, ayrıca “tıbbi zorunluluk bulunmadan 10 haftadan fazla gebe olan kadının çocuğunu düşürtmek” suçundan E.T.’ye 7, F.O.’ya 5, B.B’ye 2’şer kez 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Doktorlara hapis, kürtaj olana para cezası

Kliniğe hasta yönlendirdiği tespit edilen sanık doktorlara ise her bir hasta için 10’ar ay hapis cezası verildi. Yasal sınırın üzerinde kürtaj yaptıran sanık kadınların ise adli para cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi. Sanıkların temyiz istemini görüşen Yargıtay 14. Ceza Mahkemesi de yerel mahkemenin kararlarını onadı. Klinikte anestezi uzmanı olarak 8 çocuk aldırma operasyonunda hazır bulunan narkozcu hakkındaki hapis cezası da “Narkoz yaptığı şahısların hamilelik sürelerini bilmeyebilir” itirazına rağmen onandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS