hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  15 Temmuz’un sırrı 11 ve 16 numaralı odalarda

  15 Temmuz’un sırrı 11 ve 16 numaralı odalarda
  expand

  Kadir Kayan adını hatırladınız mı? 2009 yılında Kozmik Oda’da arama yapan FETÖ’cü hâkimin adıydı bu. Milliyet'ten Özay Şendir'in yazısı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kozmik Oda’ya sokulan Kadir Kayan, o aramadan kısa süre sonra Yargıtay üyesi yapıldı. 2006 yılında “Anayasal düzeni değiştirme” suçlamasıyla FETÖ liderine açılan davada beraat kararı veren bir ismin yükseliş özeti bu.

  Kadir Kayan, Kozmik Oda’ya girdikten sonra 11 ve 16 numaralı odaları aramak istedi. FETÖ’cü Kayan’ın girmek istediği o iki odada olası işgallere karşı devletin yaptığı tüm planlar ve 78 ilde örgütlenme çalışması yapacak kişilerin adları vardı.

   Hâkim Kayan, o odalara girebildi ama hard diskleri almasına değil sadece not tutmasına müsaade edildi. FETÖ yapılanması 2009’da alamadığı hard disklerin peşini bırakmadı. Türkiye’nin en gizli planları Mart 2013’te bir tutanakla soruşturma savcısına teslim edildi.

  Soru bir: İşin ucunda büyük bir gizli servis olmasa FETÖ’cü hâkim neden 11 ve 16 numaralı odaları aramak istesin? FETÖ notlarını aldığı hard diskleri ele geçirmek için neden dört yıldan uzun bir süre uğraşsın?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peki Albay Erkan Yılmaz Büyükköprü adını hatırladınız mı? “Arınç’a suikast girişimi” kumpasında gözaltına alınan isimdi Albay Büyükköprü. Sonradan öğrenildi ki albayın adı o komplo gecesinden tam dokuz ay önce sahte bir uzman çavuştan gelen ihbar maili nedeniyle Ergenekon dosyasına sokulmuş.

  Yedi sene sonra ortaya çıkan gerçek ne biliyor musunuz? Albay Büyükköprü’yü ihbar eden mail ABD’den, Michigan’ın, Port Huron bölgesinden atılmış.

  15 Temmuz darbe girişimine dair Türkiye’de farklı siyasi görüşteki insanlar farklı senaryolara inanıyorlar. Ekonomide, dış politikada, eğitimde, sağlıkta, farklı farklı çözümlere inanılır, zaten bu demokrasinin gereği. Fakat 15 Temmuz’u dış bağlantılarından koparmak, bu işi planlayanların amacının Türkiye’yi istedikleri çizgiye getirmek olduğunu unutmamak lazım.

  Eski Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olan John Bolton’ın, televizyonda, geçmişte yabancı ülkelerde darbe planlarına yardımcı olduğunu itiraf ettiği bir dönemde, FETÖ’cüleri 11 ve 16 numaralı odaların peşine düşüren motivasyon, darbe girişiminde tasmayı tutan eli işaret ediyor.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow