26 yıllık 'Meclis lojmanı cinayeti' davasında çarpıcı itiraf

26 yıllık 'Meclis lojmanı cinayeti' davasında çarpıcı itiraf

26 yıllık Meclis lojmanı cinayeti davasında çarpıcı itiraf
expand
KAYNAKAA

TBMM lojmanlarında 1991 yılında işlenen cinayetin davasında, can güvenliğinin sağlanması karşısında tüm delilleri mahkemeye sunacağını söyleyen katl zanlısı, 28 sayfalık dilekçe verdi ve dönemin Meclis İdare Amir Yardımcısının, olay yerinde unuttuğu yüzüğünü kendisine teslim ettiğini öne sürdü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

TBMM lojmanlarında 24 Haziran 1991'de dönemin SHP Milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün öldürülmesine ilişkin devam eden davada, can güvenliğinin sağlanması karşısında tüm delilleri mahkemeye sunacağını söyleyen katl zanlısı Abdullah Gökalp, 28 sayfalık dilekçe verdi. Gökalp cinayet mahallinde unuttuğu yüzüğünü dönemin Meclis İdare Amir Yardımcısı Kemal Şensoy’un alarak kendisine teslim ettiğini öne sürdü. Şensoy ise suçlamayı reddetti.

Köpek cinayetinde karar açıklandı

İşlendiği dönemde "Kırmızı plaka cinayet" diye kamuoyuna yansıyan olayın Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına, başka bir suçtan tutuklu sanık Abdullah Gökalp, müşteki Erol Güngör ve avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı, sanık Gökalp’in önceki celsede yeterli güvenliğin sağlanması halinde tüm delilleri mahkemeye sunacağını belirttiğini ve buna ilişkin 28 sayfalık dilekçesini mahkemeye sunduğunu bildirdi. Başkan ayrıca, sanık avukatının sanıkla güven ilişkisinin sarsıldığını beyan eden dilekçe sunarak vekillikten çekildiğini söyledi.

Kim Jong-un kardeşinin öldürülmesinde fail iki kadın

Ardından duruşmaya geçen celse tanık olarak dinlenilmesi kararlaştırılan eski Meclis İdare Amir Yardımcısı Kemal Şensoy’un beyanları alındı. Şensoy, sanık Gökalp’i tanımadığını ve cinayetin işlendiği dönem izinli olduğunu belirterek, olaya ilişkin bilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Mahkeme başkanı, sanığın geçen celse beyanlarında, "Ben cinayetten sonra yüzüğümü olay yerinde unutmuşum. Bu yüzüğü olay yerinden alan, bana getirip teslim eden o tarihte Meclis İdare Amir Yardımcısı olarak çalışan Kemal Şensoy'dur." sözlerini hatırlatarak, bu beyanların doğru olup olmadığını sordu.

Tanık Şensoy, "Ben olay yerinde bir yüzük görmediğim gibi sanık Gökalp'e bu yüzüğü vermiş değilim. Bu şahsı tanımıyorum." ifadelerini kullandı.

Sanık Gökalp de bunun üzerine tanığın yalan söylediğini iddia etti.

Daha sonra, eski milletvekili Güngör'ün avukatları söz alarak, önceki aşamalarda dosyaya sundukları dilekçede bulunan isimlerin tanık olarak çağrılması talebinde bulundu.

Beyanları dinleyen mahkeme, sanığın gönderdiği dilekçenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletilerek gerekli işlemlerin yapılması, tanık olarak dinlenilmesi için talepte bulunan isimlerin celse arasında incelenmesi ve sonra karara bağlanmasını, sanık Gökalp'e Ankara Barosuna yazı yazılarak avukat atanması ve sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow