hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat orucu hangi gün tutulur 2022? Diyanet Berat Kandili orucu ne zaman?

  Berat orucu hangi gün tutulur 2022 Diyanet Berat Kandili orucu ne zaman
  expand

  Kandil günlerinde oruç tutmak isteyen kişiler 2022 kandil tarihlerini araştırmayı sürdürüyor. Diyanet dini günler takviminde Berat Kandili tarihi ile ilgili bilgileri vermişti. Peki, bu yıl Berat Kandili orucu ne zaman, kandilde oruç tutulur mu? 2022 Berat orucu hangi gün tutulur?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Berat Kandili’nde ibadet edecek olanlar aynı gün oruç da tutabilecek. Peki, kandildeki oruçla ilgili neler biliniyor ve bu yıl Berat orucu ne zaman?

  BERAT ORUCU HANGİ GÜN TUTULUR 2022?

  2022 Diyanet Dini Günler Takvimi’ne göre bu yıl Berat Kandili 17 Mart 2022 Perşembe gününe denk gelecek. Kandilde oruç tutmak isteyenler bu gün oruç tutabilirler.

  BERAT KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU?

  Berat Kandili orucu hakkında Hz.Ali (R.A.) tan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz Buyuruyor ki; “Şaban ayının yarı gecesinde yani (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin. Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur; “Günahının affını isteyen yok mu? Affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? Bol rızık vereyim, bir derde düçar olan yok mu? Afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder" buyuruyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kandil gecesini gönül uyanıklığı ile ihya edebilmiş olmak için; gündüzünde oruç tutulmalı, gecesinde cemaatle namaz kılınmalı, vaaz ve mevlid-i şerif dinlenmeli, topluca dua edilmeli, tevbe edilmeli, kaza ve nafile namazlar kılınmalı, büyüklere saygı ve küçüklere sevgi izhar edilmeli, küsler barışmalı, dargınlar kucaklaşmalıdır. Yoksul-yetim ve muhtaçlar sevindirilmeli, eş, dost ve uzaktaki akrabalarla tebrikleşilmelidir.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow