hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Can Dündar'a saldıran sanığa 10 ay hapis cezası

  Can Dündara saldıran sanığa 10 ay hapis cezası
  expand
  KAYNAKDHA

  Cumhuriyet Gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırıda bulunan Murat Şahin'e 10 ay hapis, 4 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, 6 Mayıs 2016'da İstanbul Adalet Sarayı önünde ateş açan ve NTV muhabiri Yağız Şenkal'ın yaralanmasına neden olan Murat Şahin'in aralarında bulunduğu 3 sanık hakkında karar çıktı.

  MİT TIR'ları davasında Erdem Gül ve Can Dündar'ın dosyaları ayrıldı

  Mahkeme, kasten yaralama eyleminin teşebbüs aşamasında kalmasından dolayı sanık Murat Şahin'i 4 bin 500 lira para cezasına çarptırdı. Sanık Şahin, "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası ile cezalandırıldı. Diğer sanıklar Ergün Celep ve Sabri Boyacı ise beraat etti.

  İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Murat Şahin ve şikayetçi Yağız Şenkal katıldı. Şikayetçi Can Dündar'ı ise avukatları temsil etti. 

  'Şikayetçiyim'

  Şikayetçi Yağız Şenkal, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek cezalandırılmasını talep etti. Dündar'ın avukatları da sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beraatini istedi

  Sanık Murat Şahin, önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek "Can Dündar'ın avukatlarının duruşmaya katılmaları şüphe uyandırmaktadır. Beraatimi isterim" dedi. Sanık Şahin son sözünde ise "Sanık olarak duruşmaya katılıp burada bulunuyorsam katılanın da (Can Dündar) Türkiye Cumhuriyetine karşı eyleminden dolayı cezalandırılmasını ve beraatimi istiyorum" dedi.

  Silahla yaralama suçundan 4 bin 500 TL adli para cezası

  Mahkeme, sanık Murat Şahin'in, Can Dündar'a karşı hakaret suçundan davasının ayrılmasına hükmetti. Sanık Murat Şahin'in, Yağız Şenkal'ı kasten yaralama, Can Dündar'a kasten yaralamaya teşebbüs suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması için dava açıldığı belirtilen kararda, sanığın eyleminin bir bütün halinde silahla yaralama suçunu oluşturduğu, sanığın tamamlanan yaralama eyleminin yanı sıra teşebbüs aşamasında kalan eylemi nedeniyle ayrıca cezalandırılamayacağı anlatıldı. Mahkeme bu nedenle sanık Şahin'e, sanığın kişiliği, suçun işleniş şekli, meydana gelen zarar, kastın ağırlığını dikkate alarak ve iyi hal indirimi uygulayarak 4 bin 500 TL adli para cezası verdi. Sanığın daha önce hakkında başka suçtan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiğinden, hükmün açıklanması geri bırakılmadı. 

  "Silahla tehdit" suçundan beraatine karar verilen sanık Şahin'e "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İki sanığa beraat

  Sanıklar Sabri Boyacı ve Habip Ergün Celep, "Tehdit", "Silahla yaralamaya teşebbüs", "6136 sayılı yasaya muhalefet" suçlarından yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verildi.

  Karara tepki gösterdi

  Duruşmadan sonra şikayetçi Yağız Şenkal, olayda bacağından yaralandığını ve defalarca hastaneye gidip gelmek zorunda kaldığını belirterek, "Adliye önünde birinin vurulmasının bedeli 4 bin 500 TL. Hastane masrafı bile daha çok tuttu" diyerek karara tepki gösterdi.

  Ne olmuştu?

  Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda 6 Mayıs 2016'da görülen karar duruşması arasında, dışarı çıkan Can Dündar'a, adliye önündeki meydanda sanık Murat Şahin silahıyla ateş etmişti. Olayda muhabir Yağız Şenkal yerden seken mermiyle bacağından yaralanmıştı. Gözaltına alınan sanık Murat Şahin, 5,5 ay hapis yattıktan sonra tahliye edilmişti. Murat Şahin ile birlikte iki sanık hakkında hazırlanan iddianamede, Murat Şahin'in "Kasten yaralama, silahlı tehdit, ruhsatsız silah bulundurma ve hakaret" suçlarından 4 yıldan 12 yıl 10 aya kadar hapsi talep edilirken; bu sanığı azmettirdikleri ileri sürülen Sabri Boyacı ve Habip Ergün Celep'in ise "Kasten yaralamaya teşebbüs ve silahlı tehdit" suçlarından 2 yıl 6 aydan 6 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow