Son Dakika

Koronavirüs belirtileri neler, covid-19 nasıl belirti verir? Son dakika corona virüsü haberleri

A A

22.03.2020 - 17:24 Son Güncelleme:

Koronavirüs belirtileri covid-19 şüphesi bulunan kişilerin corona virüsü semptomları taşıyıp taşımadıklarını gösteriyor. Gribal enfeksiyonlara benzer semptomlar gösteren covid-19 diğer türlere göre daha ağır geçerken kesinleşmiş tedavi olmaması nedeniyle de ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Peki, corona virüsü belirtileri nelerdir ve bu belirtilere sahip kişiler neler yapmalı?

Koronavirüs belirtileri neler, covid-19 nasıl belirti verir? Son dakika corona virüsü haberleri

Covid-19 belirtileri ile ilgili uzmanlar her gün farklı platformlardan bilgiler vermeye devam ediyor. Ölümcül virüse ilişkin bilinç oluşturmak adına resmi hesapların yanı sıra fenomenler ve ünlü isimler de belirtilere ve korunma yöntemlerine ilişkin bilgileri aktarmayı sürdürüyor.

SON DAKİKA CORONA VİRÜSÜ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Virüsün ortaya çıktığı günden bu yana düzenli olarak bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise semptomları bulunan ya da bilgi almak isteyen kişilerin SABİM ALO 184 üzerinden gerekli bilgileri alabileceğini ifade etmişti. Peki, covid-19’un belirtileri ve hastalarda görülme sıklıkları neler?

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ  

  • Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.
  • Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.
  • Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.
  • Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.
  • Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.
  • Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.
  • Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

COVİD-19 ŞÜPHESİ VARSA NE YAPMALI?

Şu aşamada hastanın eğer yurt dışı teması mevcut ise ya da yurt dışından gelen herhangi bir kişiyle temas halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden bilgi almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın sağlık merkezine ya da yönlendirme yapılan kuruluşa müracaat etmeli.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Virüsün olası yayılma ihtimali durumundaysa yurt dışı teması aranmaksızın hastane başvuruları gerçekleşebilir ve testler yaptırılabilir.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Covid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

DÜNYADA VAKA SAYISI KAÇ OLDU?