Cuma saati ne zaman? Bugün cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma saati ne zaman? Bugün cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı saati 14 Şubat 2020 Cuma günü ibadet görevini yerine getirmek üzere camilere akın edecek binlerce kişi tarafından araştırılıyor. Diyanet, namaz vakitleri esas alınarak hazırlanan cnnturk.com ezan saatleri sayfasından her ilin Cuma saati kolaylıkla öğrenilebiliyor. Peki, bugün cuma namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak?

İl il cuma namazı saatleri 14 Şubat 2020 Cuma günü de cnnturk.com üzerinden öğrenilebiliyor. Güneşin her ilde farklı saatlerde doğup, batması nedeniyle namaz vakitleri illere göre farklılıklar gösteriyor.


Doğu illerde cuma saati daha erken başlayıp daha erken sona ererken, batıda ise Cuma namazı vakti daha geç başlıyor. Peki, bugün Cuma namazı ne zaman kılınacak? İşte bazı iller için vakitler ve sorgulama yapmak isteyen kişiler namaz saatleri sayfası…İL İL CUMA SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…


CUMA NAMAZININ ŞEHİRDE KILINMASI ŞART MI?


Diyanet’in konuyla ilgili aktardığı bilgiler şöyle; İslam bilginleri cuma kılınacak yerin şehir veya şehir hükmünde bir yerleşim birimi olmasını şart koşmuşlardır. Bu hüküm Hz. Peygamberin (s.a.s.), şehir veya şehir hükmündeki bir yerin dışında Cuma namazının kılınmayacağına dair hadisine dayanmaktadır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 179). Kaynaklarda geçen bu şehir şartının günümüzde, büyük veya küçük yerleşim birimi olarak anlaşılması gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), ilk cuma namazını, Mekke’den Medine’ye hicreti esnasında Salim b. Avf oğullarının ikamet ettiği Rânûnâ adı verilen bir vadide kıldırmıştır (İbn Hişâm, es-Sîre, I, 494).


CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir yerleşim biriminde, sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazı kılmak farzdır.” (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255) buyurmuştur. Buna göre, farzı eda edecek sayıda cemaatin bulunduğu köy, belde, şehir gibi büyük veya küçük tüm yerleşim birimlerinde kılınan cuma namazı sahihtir. Şu kadar var ki, nerede kılınırsa kılınsın dinen yetkili mercilerden izin alınması gerekir.


CUMA NAMAZI KILINIŞI İÇİN TIKLAYINIZ...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS