Enes Ata ve Mahsun Mızrak'ın gaz fişeği ile ölümü davasında 3 polise beraat

Enes Ata ve Mahsun Mızrak'ın gaz fişeği ile ölümü davasında 3 polise beraat

Diyarbakır'da 2006 yılında meydana gelen olaylarda 8 yaşındaki Enes Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak'ın başına gaz fişeği isabet ederek ölmeleri davasında sanık polisler H.A., N.Ö. ve B.Ö.'nün beraatine karar verildi.

 


hakkının ihlal edildiğine dair AİHM kararını da daha önce sunmuştur"dedi.


Sanık polislerin avukatları ise, mütalaa doğrultusunda karar verilmesini istedi. 


Beraat kararı


Kararını açıklayan Mahkeme, sanık polisler H.A., B.Ö. ve N.Ö.'nün Enes Ata ve Mahsun Mızrak'a karşı 'Olası kastla çocuğu öldürme' suçunu işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi. Karar kesinleştiğinde olay faillerinin araştırılması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme, dosyanın delili olan gaz fişeği ve gaz fişeği parçasının adli emanette kaybolması nedeniyle bu konuda bir karar verilmesine yer olmadığını açıkladı. Mahkeme, sanık polislere 4 bin 360'ar lira avukatlık ücretinin de hazineden ödenmesine karar verdi. 


Deliller kaybolmuştu


Diyarbakır'da, 28 Mart 2006 tarihinde çıkan olaylarda başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu 8 yaşındaki Enas Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak'ın ölümüyle ilgili 3 polis memurunun yargılamasına devam ederken 8 yaşındaki Enes Ata'nın kanıt niteliğindeki elbiselerinin mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından imha edildiği ortaya çıkmıştı.


Daha sonra ise, 14 yaşındaki Mahsun Mızrak'ın kafatasından çıkarılan gaz fişeğinin adli emanet deposunda değiştirilerek yerine av tüfeği fişeği konulduğu tespit edilmişti.


Yargılama devam ederken Enes Ata'nın ölümüne neden olan 12 kalibre gaz fişeğinin de adli emanet deposundan kaybolduğu da ortaya çıkarken, Mahkeme, dosyanın en önemli delillerinden olan gaz fişeğinin kaybolmasına ilişkin ilgililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturmada ise, 8 yıllık 'Zamanı aşımı' süresi gerekçe gösterilerek görevli memur Ş.G. hakkında takipsizlik kararı verildi. Yargılama sırasında emniyete talimat yazan mahkeme, olaylarla ilgili tüm telsiz kayıtlarının gönderilmesini istedi. Emniyet Müdürlüğü'nden verilen cevapta telsiz kayıtlarının da imha edildiği belirtilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS