hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Donanma Komutanı Nusret Güner’den uyarı: 'TSK hazırlıklı olmalı'

  Eski Donanma Komutanı Nusret Güner’den uyarı: TSK hazırlıklı olmalı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Eski Donanma Komutanlarından emekli Oramiral Nusret Güner, "AKP, Yunanistan’ın karasularını 6 milin üzerine genişletmesinin savaş sebebi sayılmayacağı şeklindeki beyanını düzeltmeli ve TSK hazırlıklı olmalıdır" uyarısında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ'nün Balyoz davalarının yürütüldüğü sırada, bu kumpasa tepki göstererek istifa eden eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu.

  Yunanistan geminin tüm izinlerini iptal etti

  Sözcü'de yer alan habere göre Nusret Güner şunları söyledi:

  “1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi, ülkelere karasularını 12 Deniz Miline kadar belirleme hakkı vermektedir. Sözleşme, Ege gibi, bitişik sularda, Ülkelerin, bu hakkı kullanırken birbirleri ile anlaşmalarını öngörmüş olmasına rağmen,Türkiye bu sözleşmeyi imzalamamış, taraf olmamıştır.

  Nusret Güner, Necdet Özel’e hakaretten suçlamasından beraat etti

  'Ta ki AKP iktidara gelinceye kadar...'

  Türkiye; Ege, Bitişik Su kavramına girmesine rağmen, Yunanistan'ın anlaşmaya yanaşmayacağını bildiğinden hem sözleşmeyi imzalamamış, hem de Yunanistan'ın mevcut 6 deniz mili olan karasuyunu artırmasını savaş sebebi sayacağını ilan etmiştir; ta ki AKP iktidara gelinceye kadar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kardak'ta gerilim

  'Türk donanması Ege’den geçemeyecektir'

  Niçin Savaş Sebebi? Yunanistan'ın karasularını 6 milin üzerine, hele 12 mile çıkarmasına karşı Türkiye'nin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Türkiye de 12 mile çıkarsa bile, Yunanistan'ın çok sayıda adası olduğundan tüm Ege adeta Yunan gölü olacak, Türk donanması Ege'den geçemeyecektir.

  Erdoğan ile Yunan mevkidaşı arasında Lozan polemiği

  'TSK hazırlıklı olmalıdır'

  Türkiye/ TSK'ya kurulan kumpasın, özellikle 2000'li yıllarda çok güçlenen Türk donanması merkezli yapılmış olması bazı ihtimalleri çağrıştırmaktadır. Umarım, Yunanistan, AB ve ABD'yi de arkasına alarak, Ege'de, karasularını 6 deniz milinin üzerine çıkarma çılgınlığı yapmaz.

  Yunanistan, böyle bir çılgınlık yaparsa; bu, 1923'den beri karşılaştığımız en tehlikeli durum olur. Irak'a Suriye'ye benzemez. AKP; Yunanistan'ın karasularını 6 milin üzerine genişletmesinin Savaş Sebebi sayılmayacağı şeklindeki beyanını düzeltmeli ve TSK hazırlıklı olmalıdır.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow