hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hasan Ferit Gedik davasında Yakup Dalkılıç tahliye edildi

  Hasan Ferit Gedik davasında Yakup Dalkılıç tahliye edildi
  expand

  Maltepe Gülsuyu'nda 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın bugünkü duruşmasında, 11 tutuklu sanıktan 1'i tahliye edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda bulunan 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19. celsesi kapalı görülen duruşmaya, 11'i tutuklu 14 sanık, Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik, babası İbrahim Gedik, kardeşi Eriş Gedik, bazı müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da izledi.

  Yaklaşık 10 saat süren duruşmada, tutanaklara, müştekiler ile sanıklar arasında tartışma yaşandığı bilgisi geçti. Bir sanığın kendisine 'terörist' dediğini belirten CHP'li Mahmut Tanal'ı Mahkeme Başkanı Mahir Merdun yanına davet etti. Tanal, "Bir sanık, 'DHKP-C lideri terörist, devletten ne maaş alıyorsun, ne işin var?' şeklinde sözler söyledi" diye konuştu.

  Hasan Ferit Gedik davasında 4 tahliye

  Sanık avukatları ise duruşmanın kapalı olduğunu söyleyerek Mahmut Tanal'ın dışarı çıkarılmasını istedi. Bu sırada, tutuklu sanık Göksel Kesici söz alarak, "Milletvekiline ben terörist dedim. Bizim hakkımızda uyuşturucu çetesi demişsin. Bizim vergimizle maaş alıyorsun, sen milletvekili değilsin" dedi. Müşteki avukatlarından Günay Dağ ise sanıkların kendisini tehdit ettiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duruşmada ifadeleri alınan müştekilerden Murat Ağtaş, Gülsuyu'nda taksi durağı işlettiğini belirterek, "Bir defasında durağı bastılar. Oğlumu dövdüler. Taksi durağımı vermemi istediler. Beni de vurdular. Ben vurulduktan 1 gün sonra evimi kurşunladılar" diye konuştu.  Sanıklar ise tek tek söz alarak iddiaları reddetti.

  Sanıklar tekbir getirip avukatları ölümle tehdit ettiler

  Bunun üzerine söz alan müşteki avukatlarından Şükriye Erden, sanıkların tüm savunmalarının alındığını belirterek, Mahkeme Başkanı Mahir Merdun'a, "Hakimsiniz, duruşmayı sevk ve yönetmede yetkilisiniz. Sanıkların bizi tehdit etmesine, hakaret etmesine, küfretmesine izin veriyorsunuz" diye konuştu.

  Bu sırada, sanıklardan Adem Köşgen'in müşteki avukatı Günay Dağ'a hakaret ettiği tutanaklara geçirildi.

  Mahkeme heyeti, duruşma salonunda suç içeren sözlerin ve davranışların bulunduğunu belirterek, ses ve görüntü kayıtlarıyla beraber duruşma tutanağının Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilerek gerekli soruşturmanın yapılmasını istedi.

  Tutuklu sanıklardan Yakup Dalkılıç'ın tahliyesine karar veren mahkeme, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 5 Ekim tarihine erteledi.

  3 kişi gözaltına alındı

  Bu arada davayı takip etmek amacıyla adliye önüne gelenler, "Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür" şeklinde slogan atarak, pankart açtı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın da destek verdiği protestocular, bir süre slogan attı. Protestoculardan 3 kişi adliye binasına girmek istedi. Güvenlik görevlilerinin engel olması üzerine Mahmut Tanal araya girerek görevlilerle tartıştı. Polis ekipleri olaya müdahale ederek, 3 kişiyi gözaltına aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Davada yargılanan sanıklar önceki duruşmalarda mahkeme heyetinin önünde Hasan Ferit Gedik'in ailesini ve avukatlarını tehdit etmişti. Davanın ilerlemesindeki sıkıntılar ve bazı sanıkların tahliyeleri nedeniyle tepki gösteren Gedik'in ailesinin destekçileri ise polisin ve adliye güvenliğinin sert müdahalelerine maruz kalmıştı. 

  Gülsuyu Davası öncesinde 13 gözaltı

  Dava kapsamında hazırlanan 311 sayfalık iddianamede, "Kasten yaralama", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma", "Nitelikli yağma", "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Nitelikli yağma" gibi suçlardan 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan 35 sanık bulunuyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow