hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hasankeyf'teki Zeynelbey türbesi, 550 yıl sonra taşınıyor

  Hasankeyfteki Zeynelbey türbesi, 550 yıl sonra taşınıyor
  expand

  Batman'ın antik ilçesi Hasankeyf'te bulunan ve Akkoyunlular Dönemi'nde yapılan Zeynelbey Türbesi, 550 yıl sonra yerinden taşınıyor. DSİ 16'ncı Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Ilısu Baraj Gölü suyu altında kalacak Zeynelbey Türbesi'ni yıl sonuna kadar yeni yerleşim birimine taşıyacaklarını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ilısu baraj gölünden etkilenecek tarihi eserlerin başında gelen Zeynelbey Türbesi, 550 yıl aradan sonra yer değiştiriyor. Akkoyunlular'a ait tek eser olan Zeynelbey Türbesi, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynelbey'e ait olduğu üzerindeki kitabede belirtiliyor. Baraj altında kalacak 108 yerleşim birimi arasında tek ilçe olan Hasankeyf'teki önemli bazı tarihi eserler, Avrupa'daki sistemle yeni yerlerine taşınacak.

  Yabancı uzmanların görüşü alındı

  DSİ 16'ncı Bölge Müdürü Mahmut Dündar, 1462 - 88 yılları arasında yapımı tamamlanan Zeynelbey Türbesi'nin baraj gölünde toplanacak olan sudan etkilenmemesi için taşınma ihalesinin yapıldığını söyledi. Dündar, şöyle dedi:

  "Yabancı arkeolog ve bilim adamlarının da görüşlerinin alındığı türbe için taşınma hazırlıkları yapılıyor. Avrupa'da tarihi eserler nasıl taşınıyorsa, türbeye zarar verilmeden aynı yöntemle taşınacak. Bu yılın sonuna kadar Zeynelbey Türbesi'nin taşınma işlemi tamamlanacak."

  Kekova'yı sevenlere iyi haber

  Taşınan antik tapınak

  Daha önce de 1964 yılında Güney Mısır'da bulunan antik tapınak Ebu Simbel, Asvan Barajı'nın yapımı sırasında sular altında kalma riskinden dolayı taşınmıştı. Birçok deneyimli arkeolog ve uzmanın çalıştığı bu taşıma projesi başarıyla sonuçlandı ve Ebu Simbel tapınağı bugünkü yerine adeta yeniden yapıldı. Asvan Barajı'nın yapımı sırasında Ebu Simbel tapınağının yanı sıra birçok tarihi eserin de taşınması gerektiğinden Mısır, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeden yardım almıştı. Mısır hükümeti bu yardımlara teşekkür olarak eserlerden bazılarını bu ülkelere hediye etmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En büyük uçak kazaları

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow