hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  13 ilde yasa dışı dinleme operasyonu

  13 ilde yasa dışı dinleme operasyonu
  expand

  İzmir merkezli 13 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada, hakkında arama ve yakalama kararı çıkartılan 32 emniyet mensubundan gözaltına alınanların sayısı 28'e ulaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, "çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlendiği" yönündeki bir gazetede yer alan habere ilişkin 62 müşteki ile aynı konuyla ilgili idarenin yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma devam ediyor.

  İlk aşamada, 19'u İzmir'de olmak üzere 25 emniyet mensubunun gözaltına alındığı operasyonda, gözaltına alınan emniyet mensubu sayısı 28'e ulaştı.

  Gözaltına alınan emniyet mensuplarının, İzmir Emniyet Müdürlüğünün Bozyaka semtindeki binasındaki işlemleri sürüyor. Operasyonda haklarında arama ve yakalama kararı bulunan diğer 4 şüpheliyle ilgili çalışmalar da devam ediyor.

  Yakınları emniyet önünde toplandı

  Bu arada, gözaltına alınan polislerin bazılarının yakınları, Bozyaka'daki emniyet müdürlüğü binası önünde toplandı.

  Ellerinde Türk bayrakları ve polislerin gözaltına alınmasını protesto eden dövizler taşıyan yaklaşık 50 kişilik grup, "sessiz eylem" yaptı.

  Grubun eylemine, Bozyaka Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BOYAD) de destek verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İzmir'e uyuşturucu girmesin diye günlerce sokaklarda yattık"

  Bu arada, gözaltına alınan emniyet mensupları, sağlık kontrolü için hastanelere götürüldükten sonra İzmir Emniyet Müdürlüğünün Bozyaka'daki hizmet binasına getirilmeye başlandı.

  Gözaltındaki şüphelilerden biri, çekim yapan gazetecilere seslenerek, "İzmir'e uyuşturucu girmesin diye günlerce sokaklarda yattık" dedi.

  Avukat İsmail Hakkı Küçük, Basmane'deki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum'da gözaltına alınan komiser Remzi Burcu ve Muş'ta gözaltına alınan komiser Edip Çakmak'ın avukatı olduğunu söyledi.

  Muş'ta görev yapan müvekkilinin tatil yapmak üzere geldiği Aydın Ortaklar ilçesinde gözaltına alındığını, Erzurum'daki müvekkilinin uçakla İzmir'e getirildiğini anlatan Küçük, şunları kaydetti:

  "İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yaptıkları döneme ilişkin suçlamalar var. Müvekkillerim suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak ve evrakta sahtecilikle suçlanıyor. Gözaltı evrağında bu suçlamaları gördüm. Müvekkilim yaptıklarının tamamen yasal çerçevede yapılan kamu görevi olduğunu, suç olarak addedilmesinin hukuksuz ve keyfi olduğunu söylüyor. Yaptıkları çalışmaların tamamen hakim kararıyla olduğu, önleme dinlemesi olduğu, terör örgütlerine yönelik çalışmalar olduğu, bir çok uyuşturucu yakaladıklarını, canla başla görevlerini yaptıkları, karşılığının bu olmasına çok üzüldüklerini söylüyor. Bu operasyonun kendilerini yıpratmak sindirmek amaçlı olduğunu söylüyorlar."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir gazetecinin, "Liman Operasyonu" ile ilgisi var mı sorusu üzerine Küçük, istihbarat biriminin bu konuda doğrudan çalışmasının söz konusu olamayacağını ancak katkısının olabileceğini ifade etti.

  Operasyonun gösteri amaçlı olduğunu da savunan Avukat Küçük, "Hepsinin telefonu açık hepsi adresinde, çağrıldığı zaman hepsi gelecek şekilde. Ama moda oldu bu. Kalabalık sayıda insanı gözaltına almak, cezası ağır suçlardan soruşturmalar başlatmak, gözaltında 3-4 yetmezse üzerine bir 4 gün daha tutmak. Ama eğer bu memleket hukuk devletiyse herkes yaptığı işin hesabını verecek. Buna da herkes hazırlıklı olmalı" dedi.

  Başsavcılık'tan açıklama

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan operasyona ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

  Açıklamada, 2010-2013 yıllarında İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olan bir kısım personel tarafından, kamu kurumlarında görevli bazı memurların farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendiklerinin denetimlerde tespit edilmesi üzerine konunun cumhuriyet başsavcılığına iletildiği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aynı yönde ulusal medyada çıkan haberlerin de ihbar kabul edildiğinin ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:

  "Cumhuriyet başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında, toplanan delillere göre haklarında yeterli şüpheye ulaşılan aralarında rütbelilerinde bulunduğu ve bir kısmı değişik illerde görev yapmakta olan 32 emniyet personeline yönelik olarak 19 Ağustos 2014 tarihi itibariyle gözaltına alınma talimatı verilmiş olup konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

  Avukattan açıklama: "El Kaide operasyonuna katılanlar alınıyor"

  İzmir merkezli "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan polislerin avukatlarından Ali Aksoy, İzmir'de "İran ajanları ile El Kaide terör örgütüne yönelik operasyona" katılanların gözaltına alındığını iddia ederek soruşturmanın, "casusluk" davasıyla ilgili olmadığını açıkladı. Aksoy, müvekkilinin İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün istihbarat şubesinde görev yaptığı sırada İran ajanlarına yönelik yürütülen bir operasyonda imzasının bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını iddia etti. Mevcut istihbarat müdürünün imzasıyla yürütülen bir operasyonda alt kademedeki bir polisin "içeri alındığını" ifade eden Aksoy, savcıya El-Kaide ile ilgili bilgi verdiğini söylediği müvekkilinin gözaltına alınmasını "çelişki" ve "kurgu" olarak değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Operasyon bilgisinin bir gün önceden bazı gazetelerde yer aldığını savunan Aksoy, "Suça uyacak insan arıyorlar. Bu insanların olması mümkün değil, sadece mağdur ediliyorlar" dedi. Bir soru üzerine gözaltıların, İzmir'deki "Askeri bilgi ve belge bulundurma davası" ile ilgisinin olmadığını söyleyen avukat Ali Aksoy, "Bu gözaltı kararları İzmir'de İran ajanlarına ve El Kaide terör örgütüne yönelik yürütülen bir dosya ile ilgili" dedi.

  Dinleme skandalına Angela Merkel'den cevap yok

  Kocaeli'de denizde 3 ceset bulundu

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow