MEB LGS 2023 tercih sonuçları sorgulama ekranı: MEB LGS yerleştirme ve tercih sonucu

MEB LGS 2023 tercih sonuçları sorgulama ekranı: MEB LGS yerleştirme ve tercih sonucu

MEB LGS 2023 tercih sonuçları sorgulama ekranı: MEB LGS yerleştirme ve tercih sonucu
expand

LGS 2023 tercih sonuçları yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından adaylara ilan edildi. 3 Temmuz’da alınmaya başlayan LGS tercihleri son gün olan 19 Temmuz’a kadar devam etmişti. Peki, LGS tercih sonuçları e okul üzerinden nasıl öğrenilir? İşte MEB LGS 2023 tercih sonucu sorgulama ekranı...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sınavı geçtiğimiz aylarda yapılmış ve sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih aşamasına geçilmişti. Tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte tercih işlemleri de başlamıştı. Peki, adaylar sonuçlarını nasıl öğrenecekler?

LGS TERCİHLERİ SON GÜN NE ZAMANDI?

MEB tarafından 3 Temmuz’dan başlayan LGS tercihleri 19 Temmuz saat 17.00’ye kadar sürdü. Adaylar, "merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar", "yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar" ve "pansiyonlu okullar" olmak üzere üç sekmede tercih yaptılar.

MEB E OKUL LGS 2023 TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

Depremden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde yaşayan adaylar için ise ek kontenjan ayrıldı. Tercih döneminde, merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış öğrenciler için her 30 kontenjana 2 ek kontenjan verilecek. MEB LGS 2023 tercih sonuçları sorgulama ve kalan kontenjanlar, 24 Temmuz 2023 tarihinde "meb.gov.tr" adresinde ilan edilecek. Sonuçlar bugün adayların erişimine açılacak.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

MEB.GOV.TR İÇİN TIKLAYINIZ...

KAÇ ÖĞRENCİ ALINACAK?

Türkiye genelinde bu yıl 2 bin 492 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci alınacak. Sınavla öğrenci alan okullara toplam 206 bin 414 öğrenci yerleştirilecek. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.

LGS 2. TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 31 Temmuz 2023 ve 07 Ağustos 2023 tarihlerinde ilan edilecektir.

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yerleştirmesi yapılan öğrencilerin kayıtları, 26 Temmuz 2023 tarihinde başlayacak. Bu sürecin sona ermesiyle birlikte 1. yerleştirme dönemi başlayacak.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow