Milli Savunma Bakanlığı'ndan Uludere'deki katır katliamı yanıtı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Uludere'deki katır katliamı yanıtı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2015'te kaçakçılıkta kullanıldıkları iddiasıyla çok sayıda katırı öldüren askerler hakkında soruşturma yürütülüp yürütülmediğini Milli Savunma Bakanına sordu. Bakanlıktan, bu konuda ellerinde herhangi bir bilgi ve belge olmadığı yanıtı verildi. Katırların öldürülmesini daha önce yargıya taşıyan Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nden ise, "Türkiye'nin bir hukuk devleti olmadığı bir kez daha kanıtlanmıştır" tepkisi geldi.

Şırnak Uludere'de 2015 yılında sürdürülen katır katliamlarında emir veren ve katliamı gerçekleştiren askerlerin tespit edilerek cezalandırılması için Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu. Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada "görevsizlik" kararı vererek dosyayı askerî savcılığa göndermişti. Askerler hakkında soruşturma yürütülüp yürütülmediği konusuna, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli'den cevap geldi.

'Sezgin Tanrıkulu TBMM gündemine taşıdı'

Şikayetçi HAKİM, Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "görevsizlik" kararının ardından, katırları öldüren askerler hakkında herhangi bir soruşturma yürütülüp yürütülmediği konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamamıştı. Bunun üzerine, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yazılı soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşımıştı.

'Bakanlıkta bilgi, belge yok'

Tanrıkulu'nun soru önergesine, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli cevap verdi. TBMM internet sitesinde dün kamuoyunun erişimine açılan cevapta, konuyla ilgili olarak bakanlıkta herhangi bir bilgi ve belge olmadığı belirtildi.

'Türkiye'nin bir hukuk devleti olmadığı bir kez daha kanıtlanmıştır'

Bakan Canikli'nin cevabını eleştiren HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner, şunları söyledi:

"Ortada hiçbir şeyden habersiz, masum katırların katledilmesi mevzusu var ve iki seneden beri hiçbir sonuç alınamadı. Bu katliamlara, cezasızlığa tepki olarak, vicdanî reddimizi açıkladık. Asıl cezalandırılması gereken askerler hakkında ise soruşturma yürütülüp yürütülmediği dahi bilinmiyor. Devlet, bunun cevabını vatandaşa vermekle yükümlü. Milletvekilinin soru önergesine bakanın verdiği cevap, vatandaşa, vekile hakaret niteliğinde. Aslında bir cevap olmayan bu yazı için mi kamuoyu ve milletvekilleri sekiz ay bekletildi? Çok ciddi bir katliam karşısında suç duyurusundan hiçbir sonuç alınamıyor. Soruşturma açılıp açılmadığını ne savcılıktan ne bakanlıktan ne meclisten öğrenebiliyoruz. Bu cevap ve cezasızlık ile, Türkiye'nin bir hukuk devleti olmadığı bir kez daha kanıtlanmıştır" açıklamasında bulundu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS