hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Taner Yıldız: "1 Kasım'da aynı sonuç çıkarsa..."

  Taner Yıldız: 1 Kasımda aynı sonuç çıkarsa...
  expand

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, "hadi işleri bırakıp şehit olalım" demediğini "her Müslüman'ın isteği"ni dile getirdiğini söyledi. Yıldız 1 Kasım'da da aynı sonuç çıkarsa CHP ve MHP ile yapılan koalisyon görüşmelerini dikkate alacaklarını belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerji Bakanı Taner Yıldız gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yıldız, "Hedefimiz 1 Kasım’da tek başına iktidar olmak. Sonuç aynı çıkarsa CHP ve MHP ile olan konuşmalar dikkate alınacaktır." dedi.

  İşte NTV'ye konuşan Yıldız'ın açıklamalarından satır başları:

  Deniz Baykal ve Akşener'e yönelik teklifler tamamen liyakata yönelik tekliflerdir. Kritik zamanlarda bakan olarak görev yapmışlardır.

  HDP'den seçilen isimler

  Batı illerinden seçilmiş olması Kürt kökenli olmadığı anlamına gelmez. Bendeki bilgiler 3 vekilden 2'sinin Kürt kökenli olduğu yönünde.

  Hangi bakanlık hangi isimlerde olacak

  Hangi arkadaşımız olursa olsun, hangi partiden gelmiş olursa olsun görevimizi devredeceğiz. İstenmesi halinde kendilerine destek olacağız. Ülke çıkarlarının ön planda olduğu bir ortamdayız.

  Erdoğan'ın en baştan beri seçim istediği iddiası

  Cumhurbaşkanımız Ak Parti'nin kurucu genel başkanı. Bütün fikirlerinden arınmış ve askıya alınmış biri değil. Cumhurbaşkanımızın tarafsızlığına halel getiren bir durum değildir. İhsanoğlu seçilseydi objektif kimliği yanında bir parti zihniyeti ile gelmiş olmayacak mıydı? Koalisyonun kurulması sürecinde AK Parti 'mış' gibi davranmadı. 7 Haziran'dan önce biz hedefimiz tek başına iktidar idi. Milli irade böyle söyledi. Demokratik bir seçimdi. AK Parti bu seçimin sonuçlarına saygı göstermiştir. Bundan önceki seçimlerde sandığın arkasına ağacın arkasına çimenin arkasına sığınanlar gibi yapmamıştır AK Parti. Koalisyonlar ideallerin konuşulduğu bir ortam değildir. Hiçbir partinin idealleri koalisyon hükümetlerinde yansıtılamaz. Bir eğitim gibi, dış politikalar gibi konularda biz şu anda aynı şeyleri söyleyemiyoruz denildiğinde ortak uzlaşı noktası bulunamadı. Samimi şekilde AK Parti gayretlerini ortaya koymuştur. AK Parti’nin bu sınavı doğru ve dürüst verdiğini söyleyebilirim.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Taner Yıldız: "Bir polisin HDP’ye oy vermesi demokrasi değildir”

  1 Kasım’da aynı sonuç çıkarsa ne olacak?

  Hedefimiz 1 Kasım’da tek başına iktidar olmak. Sonuç aynı çıkarsa CHP ve MHP ile olan konuşmalar dikkate alınacaktır. Eğer milli irade bize o görevi verecekse biz vatandaşımızın verdiği hedefi doğru anlar ve yerine getiririz.

  3 dönem kuralı

  3 dönemi bitirdik. Ama bundan sonra biz işlerimiz hakkında ülke hakkında prensipli planlıyız. Şahıslarla alakalı konuda bunları pek konuşmuyoruz. Gelişmelere bakarız. Herhangi bir talebimiz olmaz. İhtiyaç hissedilmesi halinde nerede ihtiyaç hissediliyorsa orada hazır olacağımızı söylemem lazım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şehit olmak istiyorum açıklaması

  Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin bizden talebi, bir kahvaltı düzenlendi. Orada sorulan bir soruya cevaptı. Soru şu: Şehit olmak istiyor musunuz?

  Ben her Müslümanın bir çırpıda verebileceği, bir cevabı verdim. Tereddütsüz. Ben bu cevabımdan dönmem. Çok yüce bir makamdır. Benim istememle de olacak şey değildir. Tabii ki her Müslüman gibi ben de şehit olmak isterim. Hadi işleri bırakalım gidip şehit olalım gibi yansıtıldı. Bu bir haksızlık. Sokağa çıkın, sorun. Bakın benim verdiğim cevaba yakın cevap alabilecek miyiz? Ben 13 yıllık vekillik hayatımda AK Parti çatısı altında hiçbir zaman hiçbir soruyu cevapsız bırakmadım

  Bu sorunun 3-4 ayrı şekilde cevaplanma imkanı var. Ama ben dürüst ve açık olarak bunu söyledim. Bu bizlerin direkt istemesiyle olacak iş değil.  Ben bunu nasıl siyasi ranta çevirebilirim
  Bir soru üzerine verdiğim cevabın farklı yansıtılmasıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail doğalgazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden gitmesi

  Özel sektörün bu tür girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. Ama biz kurumsal yapı olarak hükümetimiz olarak İsrail’le doğalgaz konusunu müzakereye açmadık. Siyasi iklimin düzelmesi halinde bunları yapabiliriz. Şu anda iklim şartları müsait değildir.

  Çin kaynaklı krizin enerji sektörüne etkisi

  2008’den sonra dünya global bir ekonomik kriz yaşadı. Önceki, gün 7 trilyon dolar dünyada para eridi. Dünyanın yüzde 10’u varlıkları erimiş oldu. Dünyadaki iklim şartları olumsuzken Türkiye’de güçlü bir hükümete her zamandan daha fazla ihtiyaç var. O yüzden 1 Kasım seçimleri önemlidir. Ham petrol varil fiyatı 43 dolarlara inmiştir. 2008 Kasım ayının fiyatları ile doğalgaz satılıyor Türkiye’de TL bazında. Biz bunu çok iyi bir enerji yönetimi ile karşılıyoruz. Türkiye 28 AB ülkesi arasında en ucuz doğalgaz satan ülkedir. Türkiye elektrikte en ucuz elektrik satan ülkedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elektrik ve doğalgaz fiyatına Eylül ayında zam düşünmüyoruz. Bizler şahıs olarak partiler olarak, vatandaşımız olarak bundan daha zor günler geçirdik. Ümitsizliğe kapılmasınlar. Biz oldukça PKK ve terör belasından kurtulacağız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow