hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TBMM açılış tarihi 2023... Meclis ne zaman açılacak?

  TBMM açılış tarihi 2023... Meclis ne zaman açılacak
  expand

  Eylül ayının sonlarına yaklaşılmasıyla "Meclis ne zaman açılacak?" sorusu gündemdeki yerini aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Mayıs ayında gerçekleşen seçimlerin ardından yoğun bir gündemle çalışmalarına başlamıştı. 28. yasama yılının ilk dönemini tamamlayan TBMM, geçen ay tatil geçmişti. Peki, Meclis ne zaman açılacak? İşte TBMM açılış tarihi 2023...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktıktan sonra 28. yasama yılının ilk dönemini tamamladı ve tatile girdi. TBMM'nin yeni dönemde ne zaman açılacağı, vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ekim ayının yaklaşmasıyla birlikte Meclisin yeni yasama dönemindeki gündemi de belli oluyor.

  MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK?

  Geçtiğimiz Temmuz itibarıyla tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi tekrar 1 Ekim 2023 tarihinde açılacak.

  MECLİS GÜNDEMİ KONULARI NELER?

  TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, ekim ayında Meclis gündemine gelecek olan ve öncelik verilen diğer yasal düzenlemelerle ilgili de "Cumhurbaşkanımız tarafından Orta Vadeli Program (OVP) açıklanmış oldu.

  Mali politikalara uygun ihtiyaç duyulacak kanuni çalışmalarda da yine görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız var, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile beraber çalışmalarını yürütüyorlar. O konuda ihtiyaç duyulacak bir durum olursa ekim ayı içerisinde Meclisimizin gündemine gelecektir. Son halinin verildiği 2024 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi de ekim ayının üçüncü haftasında Meclise gelecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bazı turizm bölgeleri ile ilgili ihtiyaç duyduğu kanuni düzenlemeler var. Milli Savunma Bakanlığımızın geçen dönem Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, özellikle karargah içeresinde disiplin işlemlerine yönelik bazı talepleri olmuştu. Bu konuda da yine bir düzenleme gelecek.

  Sağlık Bakanlığımızın teşkilat yapılanması, daha nitelikli sağlık hizmetleri açısından bazı tanımlamalar ile ana kanunlarıyla alakalı teklifleri vardı; ekim ayında bu konuda gündeme gelecektir. Geçen dönemden aciliyeti olan 20'ye yakın uluslararası sözleşme vardı. Ekim ayı içeresinde bu çalışmaları da yürüteceğiz" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow