Veli Ağbaba'dan Sarp Kuray açıklaması!

Veli Ağbaba'dan Sarp Kuray açıklaması!

Veli Ağbaba'dan Sarp Kuray açıklaması!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sarp Kuray'ıncezasının onanmasına ilişkin, "AİHM'e kulak asmayan Yerel mahkeme ve Yargıtay'ın kararı, dünya hukuk tarihine geçecek nitelikte bir karar" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sarp Kuray'ın cezasının onanmasına ilişkin, "AİHM'e kulak asmayan yerel mahkeme ve Yargıtay'ınkararı, dünya hukuk tarihine geçecek nitelikte bir karar" dedi. Ağbaba, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "yasa dışı 16 Haziran Örgütü'nü kurup yönettiği" gerekçesiyle yargılanan ve AİHM'in ihlal kararı sonrası yeniden yargılanarak tekrar müebbet hapis cezasına çarptırılan Sarp Kuray'ın cezasını onanmasını değerlendirdi. Sarp Kuray'ın, tek başına anayasal düzeni değiştirmeye çalışarak örgüt kurmakla suçlandığını belirten Ağbaba, "Sarp Kuray, cellatlaşan bir yargının,hedefe koyduğu ve dört duvar arasında tecrit etmeye and içtiği 68 kuşağının simge isimlerindendir" dedi.

AİHM'nin, adil yargılama hakkının ihlal edildiği yönünde karar vermesine rağmen Kuray'ın, yeniden yargılandığı davada da ceza aldığını anlatan Ağbaba, AİHM'in kararlarının Türkiye açısından bağlayıcı olmasına rağmen bunun görmezden gelindiğini savundu. Ağbaba, "AİHM'e kulak asmayan yerel mahkeme ve Yargıtay'ın kararı,dünya hukuk tarihine geçecek nitelikte bir karar. Dünyada ilk kez bir örgütdavasında tuhaf bir karar çıktı. Koskaca anayasal düzeni yıkmaya çalışan birörgüt yargılandı ama her nasılsa sadece tek bir kişi mahkum oldu. Maalesefdevleti şu anda 69 yaşında olan Sarp Kuray'ın yıkacağına karar veriyor mahkeme" diye konuştu.

yargının sarp kuray çıkmazı

''Sarp Kuray için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız''

Toplantının ardından Sarp Kuray için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulacağını kaydeden Ağbaba, "Anayasa Mahkemesi son dönemde özgürlükçü kararlar vermeye başladı. Biz de AİHM'den çıkan kararların bağlayıcı olduğunu gündemine almasını istiyoruz. Anayasa Mahkemesi bu kararı ciddiye almalı. Bir an önce, yaşamını Türkiye'nin bağımsızlığı için feda etmiş olan bir insanın özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz" dedi.Toplantıya katılan Sarp Kuray'ın eşi Nur Sürer, eşinin 21 yıldır yargılandığını belirterek, "DGM'den başlayarak bugüne kadar değişen bütün mahkemelerin tadını almış bir mahkum. Sarp'ın arkasında sadece ailesi ve yakın dostları vardı. Cezaevine girdikten sonra CHP Cezaevi Komisyonu bizi yalnız bırakmadı" diye konuştu.Sarp Kuray'ın avukatı Görkem Gürcan da AİHM'in kararından sonra yeniden yargılama sonucunu umutla beklediklerini, ancak kararın olumsuz olduğunuifade ederek, toplantının ardından Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapacakların ısöyledi. Gürcan, dosyanın örnek teşkil edeceğini, yalnızca Sarp Kuray'ı etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adım adım İsrail- Gazze gerginliği

türkiye sandığına sahip çıkıyor