YKS başvuruları ne zaman sona eriyor? ÖSYM sorgu sayfası

YKS başvuruları ne zaman sona eriyor? ÖSYM sorgu sayfası

Sınav merkezi AİS sayfasında başvuruları 1 Mart'ta başlattı! ÖSYM giriş sayfası içerisinde yer alan ÖSYM AİS sayfasında, YKS başvuruları nasıl yapılır sorusunun cevabını sınav merkezi açıkladı, YKS ücretleri ÖSYM ÖDEME sayfasından gerçekleşebiliyor. Sınav merkezi üniversite sınavına girecek olanlar için yayımladığı kılavuzda ‘fotoğraf’ konusunun altını çiziyor; sınav müracaatında bulunacak olanlar fotoğraf üzerinden hareket ediyor! Kimler internet üzerinden bireysel başvuru yapabilir, kimler ÖSYM koordinasyon merkezinde başvurularını tamamlayacak?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YKS başvurularının 1 Mart 2018 tarihinde başladığını, 21 Mart 2018 tarihinde, Çarşamba günü saat 23:59’ta sona ereceğini açıkladı. Üniversite sınavına girecek olanlar için kılavuz yayımlayan sınav merkezi, başvurulara dair, ücretlere dair, sınava kimlerin girebileceğine dair açıklamalarda bulundu. Kurum tarafından yayımlanan kılavuz ve açıklamalar…

FOTOĞRAF VE 50 AY KONUSU

Sınav merkezinin sisteminde yer alan fotoğraf şayet 50 ayı geçtiyse, üniversite sınavına girecek olan kişi sınav koordinasyon merkezinden başvuru yapacak. Sınav merkezinin sisteminde yer almayan kişiler de sınav merkezi koordinasyonunda başvurularını yapacaklar. Sistemde fotoğrafı bulunan ve fotoğrafı 50 ayı geçmeyen kişiler, bireysel olarak internet üzerinden başvurularını yapabilir.

BAŞVURU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS ÜCRETLERİ ÖSYM ÖDEME SAYFASI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretleri, sınav merkezinin belirlediği bankalara yatırılacaktır. Sınav ücretleri 100 Türk Lirası (TYT ve AYT sınavları 50 Türk Lirası). Başvuru işlemleri bittikten sonra kişi,  ‘Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)’ sınav merkezinin belirlediği bankalara ücret yatırabilir.

ÖSYM ödeme sayfasından da kredi kartı üzerinden ücretler yatırılabilir. Sınav ücretini internet üzerinden ödemek için tıklayınız

SINAVA KATILMA ZORUNLU MUDUR?

Üniversiteye girmek isteyenlerin sınava katılma zorunluluğu bulunuyor. Ancak sınav merkezi istisnai durumu açıkladı. İstisna olarak TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar, isterlerse kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına (burslu programlar hariç) sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların YKS’ye girme zorunluluğu yoktur” açıklamasında bulunan sınav merkezi, bu kişilerin ‘başvuru formunu’ doldurma zorunluluğu olduğunu açıkladı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS