hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YSK'dan HDP ve Saadet Partisi'ne 30 Mayıs'a kadar süre

  YSKdan HDP ve Saadet Partisine 30 Mayısa kadar süre
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  YSK, milletvekili listelerinin incelemesini tamamladı. İddiaya göre, HDP'nin listelerinde birden fazla adayın uygun şartları taşımadığı, Saadet Partisi'nde ise bir çok ilde eksik aday olduğu belirlendi. Bu iki partiye 30 Mayıs’a kadar eksiklerin giderilmesi için süre tanındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüksek Seçim Kurulu, siyasi partilerin milletvekili aday listelerinin incelemesini tamamladı. Tüm adaylar, gerekli evraklar, aday olma şartları açısından incelemeden geçirildi. Yapılan incelemeden sonra eksik ve yasaya aykırı olduğu belirlenen başvurularla ilgili olarak partilere uyarı yazısı gönderildi.

  İşte CHP'nin seçim sloganı ve logosu

  Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, HDP'nin listelerinde birden fazla adayın uygun şartları taşımadığı, Saadet Partisi'nde ise bir çok ilde eksik aday olduğu iddia edildi. Bu eksikliklerin 30 Mayıs’a kadar giderilmesi istendi.

  İYİ Parti lideri Meral Akşener dövizdeki artışı eleştirdi

  Evrak eksiklikleri var

  Edinilen bilgiye göre, YSK üyelerinin kurduğu ekiplerce yapılan incelemelerde, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti listelerinde çok önemli eksiklik olmadığı saptandı. Bu partilerde, askerlik, diploma, nüfus kaydı gibi adayların başvurularında zorunlu olan bazı evrakların eksik olduğu saptandı ve verilen sürede tamamlamaları istendi.

  Uygun şartları taşımayanlar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP listelerinde ise birden fazla adayın milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı iddia edildi. Milletvekili adaylığına uygun şartları taşımadığı ve memnu haklar açısından adaylık başvurusu yapamayacağı iddia edilen isimler kurum tarafından HDP’ye bildirildi. Bu adayların değiştirilmemesi durumunda, gösterilen illerdeki adaylıklar geçersiz sayılacak ve seçime giremeyecekler.

  Bazı illerde seçime girmiyor

  SP de ise çok sayıda ilde aday gösterilmediği veya adayların eksik olduğu saptandı. SP, aday göstermezse o ilde yarışamayacak. YSK partilere belirlediği eksiklikleri bildirerek, 30 Mayıs’a kadar gerekli düzeltmeleri yapmalarını istedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow