Hint asıllı Başbakan göreve başladı!

Hint asıllı Başbakan göreve başladı!

İngiltere’de Liz Truss'ın, 44 günlük görev süresinin ardından istifa etmesiyle başbakanlık koltuğuna Rishi Sunak oturdu. Hint asıllı yeni başbakan görevi resmi olarak devraldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İktidardaki muhafazakar partinin lideri seçilmesiyle başbakanlığa "merhaba" diyen Rishi Sunak, görevi resmen teslim aldı. Sunak, Buckingham Sarayı'na giderek Kral 3. Charles'ın huzuruna çıktı. Kral tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Böylelikle Sunak, birçok ilke imza atmış oldu. 43 yaşındaki lider, hem en genç hem de ilk Hint asıllı başbakan oldu.

KRAL CHARLES İÇİN DE İLK OLDU

Görüşme, Kral Charles için de bir ilki barındırıyordu. Çünkü Rishi Sunak, Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümüyle tahta geçtikten sonra Kral Charles'ın hükümet kurmakla görevlendirdiği ilk başbakan oldu.

"GÜVENİNİZİ KAZANACAĞIM"

Sunak, Buckingham Sarayı'ndan ayrılarak, Downing Street 10 numara'ya gitti.
Basının karşısına geçen Sunak, başbakan olarak ilk kez konuşma yaptı ve “ülkemizi sözlerle değil, eylemle birleştireceğim. Size hizmet etmek için gece gündüz çalışacağım. Bu hükümetin her kademesinde bütünlük, profesyonellik ve hesap verilebilirlik olacak. Güven kazanılır, ben de sizinkini kazanacağım” ifadelerini kullandı.

Son dakika! Sunak, İngiltere hükümetini kurma görevini resmen aldı

Son dakika! Sunak, İngiltere hükümetini kurma görevini resmen aldı