Kudüs sokakları karıştı! CNN TÜRK ekibi bölgeden son durumu aktardı

Kudüs sokakları karıştı! CNN TÜRK ekibi bölgeden son durumu aktardı

Fanatik Yahudi gruplar Mescid-i Aksa'ya yürüyüş yaptı. Bölgeye atlı polisler ve TOMA geldi. Kudüs sokakları karıştı. Bölgedeki detayları CNN TÜRK Muhabiri Çağdaş Evren Şenlik ve Kameraman Halil Kahraman aktardı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

CNN TÜRK Muhabiri Çağdaş Evren Şenlik bölgedeki durumu şu ifadelerle aktardı;

Fanatik Yahudiler bugün gün içerisinde buranın saatiyle 19.30’a Mescid-i Aksa'ya bir yürüyüş yapacaklardı ve yürüyüşün içeriği Mescid-i Aksa'nın İslami statüsünün sona erdirmek, aynı zamanda Yahudileştirmek için meydanda toplanmışlardı.

Pankartlar hazırlanmıştı. O pankartlardan birinde, ‘her bir terörist için kafalarına kurşun’ yazıyor. İsrail polisi bu pankartları teker teker topladı. Fakat burada toplanan fanatik Yahudiler buna müsaade etmek istemediler. Polisle gerilim yaşamaya başladılar.

Netanyahu'nun destekçisi değiller. Neden değiller? 26 Ekim 1994’te İsrail-Ürdün arasında bir anlaşma imzalandı ve Mescid-i Aksa, Ürdün Vakıflar Bakanlığı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi himayesine bağlandı. İşte buradaki gruplar da bunu da istemiyorlar. Yani tamamen bize bağlı olsun diyorlar. Bu yüzden Netanyahu'ya da karşılar ve bu anlaşmanın bir an önce bozulmasını istiyorlar.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Tamamen Mescid-i Aksa'nın Yahudileştirmesiyle beraber onlara bağlanmasını, sadece onların ibadet etmesini istiyorlar. Cuma günü bunun 2 katı, 3 katı müdahale yapılıyor. Burada Mescid-i Aksa'ya girmeye çalışan Müslümanlara ve buradaki Yahudiler yürüyüş yaparak ve Müslüman mahallelerinden geçerek, o pankartları açarak eski şehir içerisinden girip Mescid-i Aksa'ya ulaşmaya çalışıyorlar. Fakat İsrail polisi de buna müsaade etmedi burada.

Ölen çocuk ve bebek haberlerine duyarlı olsalardı o pankartlara şu yazıları asmazlardı diye düşünüyorum. Çünkü Halil'le o pankarttı gördüğümüzde gerçekten şaşkınlığa uğradık. Yani ‘Her bir terörist için kurşun. Bir arada yaşamak mı? Öyle bir şey yok!’ gibi sloganları var. Pankartlar, yazılar var ve yani kesinlikle çok radikaller.

Irkçılık seviyesinde bir durumdan bahsediyoruz ve şu an sadece meydana doğru tekrar itildiler. Yani Müslümanlar burada bir yürüyüş yapsaydı muhtemelen Mescid-i Aksa'nın çok çok dışına kadar gaz bombalarıyla beraber iteleyecekti.

Biraz önce ekranlara taşıdık. Evet, sert ve fiziksel müdahaleler vardı. Atlı polisler geldi fakat atlı polisler müdahale etmedi. TOMA geldi, o da müdahale etmedi. Şimdi oturma eylemine başlattılar. Görmüş olduğunuz gibi 3 kadın şu an oturuyor, bir yandan da karşısında sloganlar atılıyor.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow