hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Libya'dan Yunanistan’a Türkiye resti

  Türkiye ile Libya arasında imzalanan hidrokarbon anlaşması Yunanistan’ın tepkisini çekerken, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamit Dibeybe’ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Dibeybe, mutabakata bazı ülkelerin karşı çıkmasının kendisini ilgilendirmediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye ile imzalanan hidrokarbon anlaşmasına Yunanistan’ın gösterdiği tepkilere, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamit Dibeybe, "Enerji alanında birçok ülkeyle anlaşmalar yapacağız. Türkiye ile yaptığımız mutabakata bazı ülkelerin karşı çıkması beni ilgilendirmiyor" sözleriyle yanıt verdi

  Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamit Dibeybe, Trablus merkezli February televizyon kanalına konuştu. Türkiye ile imzalanan anlaşmalarda yanlış olmaması için bir yıl boyunca tartışıldıktan sonra imza attıklarına dikkati çekti. Yapılan anlaşma doğrultusunda Libya karasularında petrol arama çalışmalarını başlatmaktan geri adım atmayacaklarını söyledi.

  "Haklarımızdan kesinlikle taviz vermeyeceğiz" diyen Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe, Türkiye ile imzalanan deniz anlaşmasına göre petrol arama çalışmalarının yapılacağını ifade etti. İmzalanan protokolün, Libya’nın petrol servetini ve buna bağlı yatırımları güçlendireceğini kaydeden Dibeybe, "Bazı ülkelerin Türkiye ile imzalanan mutabakat muhtırasına karşı çıkması beni ilgilendirmiyor" diye konuştu. Türkiye ile Libya arasında imzalanan hidrokarbon anlaşmasına Yunanistan tepki göstermiş, yasadışı ve geçersiz olduğunu iddia etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow