Yeni sistemde özel okullar nasıl öğrenci alacak?

Yeni sistemde özel okullar nasıl öğrenci alacak?

TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından, özel eğitim kurumları öğrenci seçimi için çalışma yürütüyor. Okullar çalışmalarını rapor haline getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacak rapora göre, özel okullar öğrencilerini kendi yaptıkları sınav ile almak istiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TEOG için yeni formül: 81 ilde merkez kurulacak

TEOG sınavı kaldırıldı. Yeni sistem çalışmaları devam ediyor. Akıllardaki sorulardan biri de 'Yeni sistemde özel okullar nasıl öğrenci alacak?'. Özel okullar, TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından bir çalışma başlattı. Bir çok özel okuldan öğrenci seçim sistemi ile ilgili görüş alındı. Alınan tüm görüşler de alternatifli olarak rapor haline getirildi.

TEOG kurs ücretleri iade edilecek

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özel okulların hazırladığı alternatifli önerilerin başında kendi sınavlarını kendilerinin yapması yer alıyor. Türkiye'de 8 binin üzerinde özel okul var. CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz'ın edindiği bilgiye göre, 100 özel ve yabancı okul, yani Robert, TED gibi okullar kendi sınavlarını yaparak öğrenci seçecekler. Bu 100 okulun tamamı da sınav yapmayacak. Bu okullar arasında belirlenen okullar sınav yapacak. Diğer okullar da bu okulların sınav puanlarına göre öğrenci kabul edebilecek. Ama özel okullar için sınav zorunluluğu olmayacak. Yani isteyen özel okul sınavla öğrenci alacak. İsteyen ise mevcut durumda olduğu gibi sınavsız öğrenci kaydı yapabilecek.

TEOG yerine getirilecek yeni sistem açıklandıktan sonra özel okullar için de sistem netleşecek. Özel okul temsilcilerinin önümüzdeki günlerde bakanlığa çalışmalarını sunması bekleniyor.