hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni sistemde özel okullar nasıl öğrenci alacak?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından, özel eğitim kurumları öğrenci seçimi için çalışma yürütüyor. Okullar çalışmalarını rapor haline getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacak rapora göre, özel okullar öğrencilerini kendi yaptıkları sınav ile almak istiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TEOG için yeni formül: 81 ilde merkez kurulacak

  TEOG sınavı kaldırıldı. Yeni sistem çalışmaları devam ediyor. Akıllardaki sorulardan biri de 'Yeni sistemde özel okullar nasıl öğrenci alacak?'. Özel okullar, TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından bir çalışma başlattı. Bir çok özel okuldan öğrenci seçim sistemi ile ilgili görüş alındı. Alınan tüm görüşler de alternatifli olarak rapor haline getirildi.

  TEOG kurs ücretleri iade edilecek

  Özel okulların hazırladığı alternatifli önerilerin başında kendi sınavlarını kendilerinin yapması yer alıyor. Türkiye'de 8 binin üzerinde özel okul var. CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz'ın edindiği bilgiye göre, 100 özel ve yabancı okul, yani Robert, TED gibi okullar kendi sınavlarını yaparak öğrenci seçecekler. Bu 100 okulun tamamı da sınav yapmayacak. Bu okullar arasında belirlenen okullar sınav yapacak. Diğer okullar da bu okulların sınav puanlarına göre öğrenci kabul edebilecek. Ama özel okullar için sınav zorunluluğu olmayacak. Yani isteyen özel okul sınavla öğrenci alacak. İsteyen ise mevcut durumda olduğu gibi sınavsız öğrenci kaydı yapabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TEOG yerine getirilecek yeni sistem açıklandıktan sonra özel okullar için de sistem netleşecek. Özel okul temsilcilerinin önümüzdeki günlerde bakanlığa çalışmalarını sunması bekleniyor.

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow