Bakan Bilgin'den sözleşmeliye kadro için yeni açıklama

Bakan Bilgin'den sözleşmeliye kadro için yeni açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmeli işçilere kadro ile ilgili çalışmalarda “bitirmek üzere” olunduğunu duyurdu. Bakan Bilgin, çalışmalar sonucunda “ayın sonuna doğru veya eylülün ilk haftasında” açıklamanın geleceğini söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmeli kadro ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, mevsimlik işçilere ve taşerona kadro verilmesinin gündemlerinde olduğunu belirterek “bitirmek üzerindeyiz. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna yansır.” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mevsimlik işçilere ve taşerona kadro konusunun sorulması üzerine de cevap veren Bakan Bilgin, “Gündemde tabii. Sözleşmelilere ilişkin çalışmayı bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna yansır. Geçici işçiler konusunu da hemen çözeceğiz. Taşeronu ondan sonra ele alıyoruz” açıklamasında bulundu.“(Sözleşmeli işçiler konusu) Ayın sonuna doğru veya Eylül’ün ilk haftasında açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Sözleşmelilerde gelinen son durumun sorulması üzerine Bakan Bilgin, “Biz çalışmamızı bakanlıkta bitirdik veya bitirmek üzereyiz. Yarın komisyonu, ilgili çalışma grubunu çağıracağım. Sonra sosyal taraflarımızla konuyu paylaşacağız. Görüş almıştır birlikte bir de değerlendireceğiz. Ayın sonuna doğru veya Eylül’ün ilk haftasında açıklayacağız” açıklamasını yaptı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

TÜRK-İŞ'İN VERGİ ÇAĞRISI

Bakan Bilgin, TÜRK-İŞ’in vergi çağrısının sorulması üzerine, “Şu anda gündemimizde öyle bir çalışma yok. Çözülmesi gereken bir konu. Daha çok Maliye Bakanının konusu. Biz takip ediyoruz sadece. Vergi maliyenin konusudur. Sendikalarımız hep şunu talep ediyorlar, ‘toplu sözleşme yapıyoruz zam alıyoruz ama yılsonu aynı parayı alamıyoruz’ diyor sendikalar. Bu haklı bir talep ama doğrudan Maliye Bakanlığını ilgilendiren bir konu. Yeni paylaşmadık bunu asgari ücret toplantılarında paylaştık en son bunu” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETE 3. ZAM

Bakan Bilgin, asgari ücrete Kasım ayında zam gelip gelmeyeceği konusunda da  "Şu anda gündemimizde yok. Aralık ayında  görüşeceğiz. Zaten açıkladık." dedi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow