hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Emekliye zam düzenlemesi Meclis'te: AK Partili Elitaş'tan açıklama

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAK DHA

  Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olmasını içeren torba teklifi TBMM'ye sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıklama yaptı. Elitaş, "Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde çerçevesinde en düşük maaş alanların maaşı 7 bin 500'e çıkacak. EYT kapsamına girenlerde 5 bin 500 alanlar vardı, onlarınki de 7 bin 500'e çıktı. Bugün kanun teklifini veriyoruz. Önümüzdeki hafta bu konuyu bitiririz" dedi. Elitaş, "7 bin 500 TL altındaki emekli maaşları bu seviyeye çıkacak, üstündeki maaşlar aynı kalacak" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanlığı'na sundukları 18 maddelik yasa teklifinin detaylarını paylaştı. Elitaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye çıkarılacağı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, "Bu düzenlemeden hem Bağ-Kur, hem SSK'lılar, hem de bu sene emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında emekli olmasını planladığımız 2 milyon 250 bin vatandaşımız faydalanacak. EYT kapsamında giren vatandaşlarımızdan yoğunlukla 5 bin 500 TL emekli maaşı alacaklar vardı. Onların da emekli maaşlarının rakamı 7 bin 500 TL'ye çıkmış olacak. Bu çerçevede 15 milyona yakın vatandaşımızın bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz. Ama 6 milyona yakın kısım 2 bin liraya yakın bir artıştan faydalanacak. Diğerleri; 7 bin 500 TL altında kim varsa 7 bin 500 TL alacak" dedi.

  Elitaş, yasa teklifi ile muharip gazilerin aralarındaki aylık farklılıklarını da çözeceklerini belirterek, "Milli mücadeleye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilmiş olan Türk vatandaşları ile Kore Harbi'nde fiilen savaşa katılmış Türk vatandaşlarını ve Kıbrıs Barış Harekatı'na katılmış Türk vatandaşlarının vefatları nedeniyle eşleri ve çocuklarına bağlanan bir maaş vardı. Bunu da asgari ücretin net tutarında aylık ödeme haline getirmiş oluyoruz" diye konuştu.

  GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO İMKANI

  Elitaş, geçici işçilerle ilgili düzenlemenin ayrıntılarını da paylaşarak, "Yaklaşık 60 bin civarında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan geçici işçi var. Bunlardan 6 ay az süreyle çalışanlar vardı. Bir manada 'mevsimlik' diyebileceğimiz işçiler vardı, 6 aydan az çalıştırılıyordu. Yeni bir kanuni düzenlemeyle, ilgili kurum ve kuruluşun ihtiyacı varsa, ilgili bakanlığın izniyle bu kişiler 11 ay 29 gün çalıştırılma imkanını elde etmiş olacaklar. Bir de bu işçilerin çalıştıkları kurumdan kadrolu işçi haline dönebilmesi için onlara bir imtiyaz getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞANLARA MADALYA

  Elitaş, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde görev alan Türk vatandaşlarına ve yurt dışından arama kurtarma çalışmalarına katılan kişilere yönelik de düzenleme yapıldığını belirterek, "Türk vatandaşlarına devlet üstün fedakarlık madalyası verilmesini arzu ediyoruz. Yine yurt dışından gelen arama kurtarma ekiplerine Cumhurbaşkanı kararıyla üstün fedakarlık nişanı verilmesini öngören bir teklifimiz söz konusu. Ayrıca Sağlık Bakanlığı haricindeki istihdam edilen doktorlarla, üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki çalışanların arasındaki ücret farkını ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi de hayata geçiriyoruz" dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow