hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Depremde hurdaya çıkan araca ne oluyor?

  Asrın felaketi 6 Şubat depreminde sadece binalar değil araçlar da büyük hasar gördü. Peki araçlar olası bir depreme hazır mı? Sigortalar hangi hasarı, ne şekilde karşılıyor? Sigorta Uzmanı Özen Günerden yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Depremde hasar gören araçlar, yeni bir yaşam için hurda fiyatına satılıyor. ‘Peki depremzedenin bu zararını zorunlu araç sigortası mı, yoksa kasko mu karşılıyor?’ sorusuna cevap veren Sigorta Uzmanı Özen Günerden, “Zorunlu araç sigortası hasarı karşılamaz ancak eğer siz kusurluysanız karşı tarafın hasarını ödeyen bir poliçedir. Depremsiz poliçeler piyasada çok var. Onların mutlaka kontrol edilmesi lazım yoksa ilave edilmesini tavsiye ediyorum. Tamirhaneye çekiyorsunuz eksper geliyor, bu arada tamir olurken yedek araba hakkınız var bunu alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

  Depremde hurdaya çıkan araca ne oluyor

  Günerden, pert olan araçlar için ise, “Diyelim ki sıfır yaşında bir arabanız pert oldu, yani göçük altında kaldı. Sigorta şirketi, bunun tamamını para olarak size öder, 2. el 3 yaşında, 5 yaşında ise rayiç bedel dediğimiz piyasa rayiç bedeli ödenir. Araç göçükten çıktıktan sonra 5 gün içinde sigorta şirketine hasarın bildirilmesi gerekiyor. Arabanız göçük altında ne çıkacağını bilmiyorsunuz, ortada yok. Göçükten çıktıktan sonra beş gün devreye girer. Kaskosu varsa arabanın hurdası da sigorta şirketine kalıyor, arabanın rayiç bedeli ödeniyor. Kaskosu yoksa bir sigorta acentesinden ya da şirketinden yardım isteyip hurdasını sattırabilir ya da kendileri hurdalarını satabilirler” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow