Bahçeli'den erken seçim çağrısı

Bahçeli'den erken seçim çağrısı

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, erken seçim çağrısı yaptı. Bahçeli, "Bu şartlarda Türkiye'nin seçim için 3 Kasım 2019'u beklemesi mümkün değildir. Seçimler 26 Ağustos 2018 Malazgirt zaferinin yıldönümünde yapılmalıdır." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP grubunda partililere seslendi. İşte Bahçeli'nin konuşmasının satırbaşları;

- ABD Başkanı yeni yetme ergen edasıyla Twitter'dan Rusya'ya meydan okudu. ABD, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler savaş gemilerini Doğu Akdeniz'e gönderdi.Gelişmeler savaş senaryolarını gündeme getirirken ekonomik tetikçileri boş durmamıştır. Döviz fiyatları fren tutmayarak artış göstermiştir.

Erdoğan'dan Bahçeli'ye erken seçim yanıtı

ABD, Fransa, İngiltere Esad'ı kimyasal silah üretme kabiliyetinin olduğu bazı bölgeleri vurmuştur. İran bu duruma tepki göstermiştir. Muhtemeldir ki ABD yönetimi müdahale öncesi Rusya'yı bilgilendirmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Suriye'de yaşanan iç savaş 7 yılı aşkın zamandır devam ediyor. Ancakl Zalim Esed hala koltuğundadır.

Hükümetten Bahçeli'nin çağrısına ilk cevap 

Uluslararası mutabakatla Esad cezalandırılmalı

- ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye'de gerçekleştirdiği askeri harekat dar çerçeveli, muhataplarına mesaj odaklıydı.

- Üç ülkenin kimyasal silah nedeniyle yaptığı saldırı vicdanlara tercüman olamaz. Bize göre Uluslararsı toplum tam bir ittifakla Esad'ı cezalandırmalı. 

- Dünya üzerinde kitle imha silahlarına dayalı vahşetin silinmesi kaçınılma vazifedir. Ancak Doğu Guta'da kimyasal silah bahane edilerek yapılan operasyonlarda gaye farklıdır.

Erken seçim çağrısına CHP'den ilk yanıt

Macron'a tepki

- Macron'un sözleri ganimet avcılığıdır ve hükümsüzdür. Membiç konusunda ayak direten ve yeni şartlar oluşturmaya çalışan ABD yeni oyunlar peşindedir. Aynı ülkeler Duma'daki kimyasal saldırılarından önce PYD kontrolündeki bölgelere asker göndermeye başlamıştı. Fransa sarayda ağırladığı PYD'li teröristlere destek sözü vermişti. ABD Dışişleri Bakanı'nın Zeytin Dalı ile ilgili açıklamaları marazi ve manidardır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Erken seçim' çağrısına piyasalar ne tepki verdi?

CHP eylemlerine tepki

- CHP'nin 81 ilde düzenlediği OHAL eylemleri fikren sakat, ahlaken sakıncalıdır. Bunlar otursalar kalkmayı bilmez, kalksalar yürümeyi beceremezler.

- Önümüzde ülkemiz ve milletimiz aleyhine olabilecek bir siyasi gündem ve seçim süreçleri vardır. Bunu telafi etmek, lazım gelen önlemleri sorumluluk ve şuurla almak siyaset kurumunun ana görevi olmalıdır.

- Bilinmelidir ki, gerekli uyum yaslarının süratle çıkarılmasının akabinde, MHP takdir ve tercih hakkını seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur. Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi henüz tam devreye girmedi. Türkiye'nin 3 Kasım 2019'a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019'u beklemek mümkün değildi. Bu şartlarda Türkiye'nin  seçim için 3 Kasım 2019'u beklemesi mümkün değildir. Seçimler 26 Ağustos 2018 Malazgirt zaferinin yıldönümünde yapılmalıdır. 26 Ağustos 2018 günü, Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gitmelidir.

Erken seçime metin önlemi

Erken seçim önerisi getirerek dikkatleri üzerine çeken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu grup toplantısında süpriz bir davranışta da bulundu. Bahçeli, salı günleri düzenlediği her grup toplantısı öncesinde konuşma metnini basın mensuplarına dağıttırıyordu. Bahçeli’nin konuşmasını metinden de takip eden basın mensuplarına ilk defa bugün metin verilmedi. Gruptan yapılan açıklamada, fotokopi metinlerin teknik bir arıza nedeniyle dağıtılamadığı aktarıldı. Ancak Bahçeli’nin erken seçim çıkışı ile metnin dağıtılmama sebebi ortaya çıktı. Bahçeli, basın mensuplarınca önceden erken seçimin duyurulmasına önlem olarak metnin dağıtılmaması önlemini aldığı ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı