hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Kacır'dan vize muafiyeti açıklaması

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, mevcut vize uygulamalarının, Avrupa'da yatırım, ihracat, üretim yapan girişimcilerin karşısına engel olarak çıktığına dikkati çekti hem gümrük birliği hem de vize muafiyetinde en kısa sürede somut adımlar atılacağını vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Avusturya ve Türkiye'nin üretim ve yatırım ekosistemini karşılıklı kazan kazan prensibiyle daha da genişletmek için, şüphesiz en kritik iki alan gümrük birliği ve vize muafiyeti.” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye-Avusturya İş Forumu'nda verdi mesajları. Gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesinin, iki ülkenin ekonomik ilişkilerine ivme katacağını söyledi. Bu kapsamda hem gümrük birliği anlaşması hem de vize muafiyetinde somut adımlar atılacağını vurguladı. “Mevcut vize uygulamaları, Avrupa'da yatırım yapan, ihracat yapan, üretim yapan sanayicilerimizin, girişimcilerimizin ve mühendislerimizin karşısına engel olarak çıkmakta. Umuyorum Türkiye ve Avrupa Birliği arasında son dönemde oluşan diyalog zemini ile birlikte, bu iki kritik alanda da somut adımlar göreceğiz. Türk ekonomisi, geçen 12 çeyrekte olduğu gibi, ikinci çeyrekte de %3,8 büyüme ile sürekli büyüme trendini devam ettirdi. Böylelikle; 2023 yılının ikinci çeyreğinde, OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olduk ve G20 ülkeleri arasında üçüncü sırada yer aldık.”

  Bakan Kacırdan vize muafiyeti açıklaması

  Yerli ve milli otomobil Togg'a da ayrı bir parantez açtı. Toplantıya katılan Avusturya Başbakanı'nı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne Togg ile götürmeyi teklif etti. “Togg şimdi yollarda. Şansölyeyi Togg ile külliyeye götürmeyi teklif ediyorum.”

  Bakan Kacır, ihracat rakamlarını da bir kez daha hatırlattı. “2023'ün ilk dokuz ayında, küresel ticarette yaşanan durgunluk ve yaşadığımız büyük deprem felaketlerine rağmen, ihracatta geçtiğimiz yılın seviyesine yaklaştık ve 187,5 milyar dolara ulaştık.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Kacırdan vize muafiyeti açıklaması

  Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ise Türkiye'nin çok önemli bir ortak olduğuna işaret etti. "Türkiye'ye ihracat seviyesini artırmak istiyoruz. Geçen sene bu oranı yüzde 20 artırdık ve bugün 4,6 milyar avrodan söz ediyoruz" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow