hour SON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berkin Elvan davasında TÜBİTAK raporuna itiraz

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Berkin Elvan'ın Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle vurulup 269 gün komada kaldıktan sonra ölümüne ilişkin davada, TÜBİTAK'ın olaya ilişkin iyileştirme yaptığı belirtilen rapor itirazlara neden oldu. Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, "Bu rapor utanç verici. İyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış" dedi. Sanık polis memuru F.D'nin duruşmalardan vareste tutulması talebini reddeden mahkeme davayı 13 Aralık'a erteledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Okmeydanı'nda çıkan olaylarda 16 Haziran 2013'te kafasına gaz kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davanın üçüncü celsesi görüldü.

  Yoğun güvenlik önlemi

  Adliye çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı duruşma öncesinde, davayı izlemeye gelenlerle birlikte adliyeye gelen herkes arandı. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da polis tarafından arandıktan sonra binaya girdi. Duruşma salonuna girenlerin, bir kez de içeride üst araması yapıldı.

  Adliye önünde olağanüstü önlem

  Duruşmayı çok sayıda kişi izledi

  İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Olası kasıtla öldürmek" suçundan müebbet hapis istemiyle tutuksuz olarak yargılanan sanık polis F.D. Van'dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

  Berkin Elvan davasında sanık polisin tutuklanması talebi reddedildi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak Van'da elektrik kesintisi nedeniyle SEGBİS bağlantısı bir süre yapılamadı. SEGBİS bağlantısı kurulduktan sonra duruşmaya devam edildi. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ve kardeşi Özge Elvan'ın katılan olarak yer aldığı duruşmayı, CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Gamze İlgezdi, Hilmi Yarayıcı ve Ali Haydar Hakverdi, Taksim Dayanışması üyeleri, sanatçı Melike Demirağ, Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük ve kardeşi İkrar Sarısülük, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan ile çok sayıda kişi izledi. Elvan ailesinin avukatlığını ise çok sayıda vekil üstlendi.

  Berkin Elvan iddianamesi tamamlandı: 1 polise dava

  TRT: 'Görüntü iyileştirme için alt yapımız uygun değil'

  Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, olaya ilişkin görüntülerin iyileştirilmesi için TRT'ye gönderilen yazıya cevap geldiğini belirtti. Başkan Rüzgar, TRT tarafından gelen cevap yazısında, "Eski dönemlere ait görüntülerin iyileştirilmesi hususunun filmler için geçerli olduğu, CD ve kasetlere aktarılan veya güvenlik kamerası gibi teknik cihazlardan alınan görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesinin teknolojik alt yapısının uygun olmadığının" bildirildiği ifade edildi.

  Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı

  TÜBİTAK raporu ulaştı

  Başkan Canel Rüzgar, TÜBİTAK'tan olaya yerine ilişkin görüntülerin iyileştirilmesine ilişkin 61 sayfalık raporun ulaştığını da belirtti. TÜBİTAK raporunda, olay yerinde elde edilen bazı video görüntüleri üzerinde, 'Sis-Pus Giderme' programı ve görüntü parlaklık-karşıtlık ve keskinleştirme, büyütme filtresi uygulanarak iyileştirme yapıldığını belirten Başkan Rüzgar, taraflara rapora karşı diyecekleri olup olmadığını sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Rapor utanç verici'

  Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay ise öncelikle SEGBİS'ten kaynaklı sıkıntılar nedeniyle sanığın mutlaka mahkeme salonuna getirilmesi ve sanığın içinde bulunduğu tüm polis ekibinin de duruşmada bulunması talebinde bulundu. Avukat Atalay, "Bu rapor, utanç verici. TÜBİTAK raporunda iyileştirme olmadığı açık. İyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış" diyerek TRT'ye yazısı nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti.

  Sanığın vareste tutulmasını talep edildi

  Sanık F.D'nin avukatlarından ise Didem Boz ise SEGBİS'teki sorundan kaynaklı duruşmanın ertelenmesini ve sanık F.D'nin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duruşma 13 Aralık'a ertelendi

  Mahkeme heyeti, TÜBİTAK görüntülerinin gönderildiğine ilişkin rapora karşı beyanların gelecek celse alınmasına karar verdi. Heyet, sanığın duruşmalardan vareste tutulması talebini, tanık dinleneceği gerekçesiyle reddetti. Heyet, sanığın tutuklanması yönündeki talebi de sanığın duruşmaları takip etmiş olması nedeniyle redderken; TRT çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini de reddetti. Tanıkların dinlenmesine karar verilen, duruşma 13 Aralık tarihine bırakıldı.

  'Bizim istediğimiz hukuk ve adalet'

  Duruşmanın ardından Elvan ailesi adliyenin önünde açıklama yaptı. Baba Sami Elvan, "Biz Elvan ailesi ve bütün 'Gezi' aileleri beraberiz. Bizim yaptığımız mücadele bütün toplumumuz için. Bugün ne sağına ne soluna hiç birisine bakmadan herkesin hakkının savunuculuğunu yaparak sizler için önderlik yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar yapabiliriz bilmiyorum. Bu çocuklar boşuna bedenlerini vermediler. Bu çocuklar hepinizin çocukları. Bu çocuklara sahip çıkmanızı istiyoruz. Eğer ki sizler, toplum, kamuoyu bu çocuklara sahip çıkarsa bu çocukların katilleri yargılanacak ve cezalandırılacak. Sadece bizim istediğimiz hukuk ve adalet. Bizim çocuğumuzu terörize ederek, bugün avukatlarımızı herkesi susturmaya çalışıyorlar. Biz bunlarla yılmayacağız. Biz bunlardan korkmuyoruz. Korkmayacağız. O zanlı burada yargılanmalı. Burada bizim karşımıza çıkıp bizim karşımızda haklı olduğunu ispat etmeli. Eğer haklıysa maskeyle, gözlükle, takma bıyıkla karımıza çıkmamalı. Gelsin burada insanca kendini savunsun. Biz insan yemiyoruz" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avukat Atalay: 'Bunlar utançlarıyla yüzleşmiyorlar'

  Avukat Can Atalay da "Adalet istiyoruz. 13 Aralık'ta da buradayız. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ise "Bu siyasetin utancı. Bunlar utançlarıyla yüzleşmiyorlar. Yüzleşecekler bunlar" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow