hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP-İYİ Parti iş birliği olur mu?

  CHP ile İYİ Parti Genel Başkanları arasında yerel seçimde iş birliği için ilk temas gerçekleşti. Şimdi gözler pazartesi günü İYİ Parti'de gerçekleştirilecek Genel İdare Kurulu toplantısına çevrildi. Peki İYİ Parti'deki hava nasıl? Genel İdare Kurulu üyelerinin tutumu ne? Detaylar kulis haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İki lider bir araya geldi. Yerel seçimlerde iş birliği için ilk temas gerçekleşti. Peki devamı olur mu? İYİ Parti ile CHP arasında yerel seçim iş birliği yapılabilir mi?

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kuleyin bu soruya, “Biz hür ve müstakil. Kazanmak için her yol mübahtır anlayışında değiliz. Bu anlayışa sahip insanların CHP Genel Başkanı değişti diye karar vereceklerine ihtimal vermiyorum” şeklinde yanıt verdi.

  CHP-İYİ Parti iş birliği olur mu

  4 Aralık'ta İYİ Parti'de önce Başkanlık Divanı toplanacak. Milletvekillerinin de katılacağı toplantıda CHP'nin teklifi kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek. Daha sonra da bu başlık Genel İdare Kurulu'nda ele alınacak.

  İYİ Parti kulislerinde şimdiden dile getirilen görüşler var. Bir grup, "tek başına seçime girme kararının arkasında durmak gerekiyor. Değişiklik, zikzak çizen duygusal hareket eden, güvenilmez bir görüntü çizilebilir. Ya 2 ay önce bu kararı almayacaktık aldıysak arkasında durmamız lazım" görüşünü dile getiriyor.

  Hür ve müstakil seçime girme kararına uygun bir hazırlık süreci olmadığına dönük özeleştiriler de dile getirilen görüşlerden. Bazı kurul üyeleri, "81 ilde seçime girilecek ise buna göre hazırlanmak gerekirdi. Hazırlık olmadan müstakil girme ciddi riskli sonuçlar doğurur" görüşleri öne çıkıyor. Ama bu görüşe sahip GİK üyeleri de "2 ay önce bu karar alındı, arkasında durmak lazım" vurgusu yapıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP-İYİ Parti iş birliği olur mu

  Genel merkezde durum bu, peki parti teşkilatlarında kulislere yansıyan görüşler ne? Ankara'da teşkilattan Mansur Yavaş'ın karşısına birilerini çıkarmayalım talebi var. İstanbul Teşkilatı’nın da müstakil girme konusunda çekince bildireceği konuşuluyor.

  ‘Meral Akşener'in tavrı alınacak kararı etkiler mi?’ sorusu için de "toplantılarda Akşener görüşleri dinler, karara etki edecek bir yönlendirme veya örgütleme yapmaz, şeffaf davranır" değerlendirmeleri var.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow