Erdoğan erken seçim için tarih verdi: 24 Haziran 2018

Video: Erdoğan erken seçim için tarih verdi: 24 Haziran 2018

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dün yaptığı erken seçim çıkışının ardından, Türkiye'nin merakla beklediği Erdoğan-Bahçeli görüşmesi yarım saat sürdü. Bu zirvenin ardından açıklama yapan Erdoğan "Erken seçim teklifine olumlu yaklaşıyoruz" dedi. Erdoğan erken seçim için 24 Haziran 2018 tarihini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim önerisinde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabul etti. Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı kabulü, saat 13.30'ta başladı. Tarihi erken seçim zirvesi yarım saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi saat 14.00'te sona erdi. 

Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti MYK üyeleri de Beştepe'ye, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gitti. 

Saat 16.00 itibariyle açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri şöyle: 

- Değerli basın mensupları bugün MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi Sayın Bahçeli ile daha önce de çeşitli defalar bir araya gelerek iç ve dış meselelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmuştuk. Bugünkü görüşmemizde de oldukça geniş bir yelpazede istişare ettik. Bu çerçevede dün Sayın Bahçeli'nin grup konuşmasında milletvekili genel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınması teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk.

- 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması birçok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. Ardından 29 gece boyunca tutulan Demokrasi Nöbetleri milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma girişimidir. 7 Ağustos'ta yaptığımız Yenikapı Mitingi ise milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Nitekim 16 Nisan halk oylamasına giden süreçte milletimizin önümüze açtığı bu yolda ortaya çıkmıştır.

"Türkiye hala eski diyebileceğimiz sistemle yönetilmektedir" 

- Cumhurbaşkanı olarak hem şahsımın hem de partimin uzun zamandır gündeme getirdiği yönetim sistemi değişikliğini yine Sayın Bahçeli'nin ön açması ve desteğiyle 16 Nisan'da hayata geçirme imkanı bulduk. Buna göre anayasa değişikliğinin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili hükümleri yapılacak ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir. Dolayısıyla Türkiye hala 16 Nisan'dan sonra eski diyebileceğimiz sistemle yönetilmektedir.

- Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin hastalıkları karşımıza çıkabiliyor. Buna rağmen bizim tercihimiz hep milletimize taahhüt ettiğimiz şekilde 2019 Kasımı'ndaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur. Ancak gerek Suriye'de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak yaşanan tarihi hadiseler Türkiye'nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınıp uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır.

Erken seçim 24 Haziran 2018 Pazar günü

- Sayın Bahçeli'nin dün yaptığı çağrıyı bu gerçekleri de göz önünde bulundurarak yetkili kurullarımızda enine boyuna müzakere ettik. Sonuçta ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık.
Türkiye'nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor.

- Suriye'deki gelişmelerin hızlandığı makro ekonomik dengelerden büyük yatırımlara kadar her önemli konuda karar vermemiz gereken bu dönemde seçim konusunuülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmamız şarttır. Bunun için önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girmemiz konusunda mutabık kaldığımız Sayın Bahçeli ile de yaptığımız istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik.

Bahçeli 26 Ağustos demişti 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, TBMM'de partisinin dünkü grup toplantısında cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin 26 Ağustos'ta yapılması önerisinde
bulunmuştu.

Bahçeli, konuşmasında, "26 Ağustos 2018 Pazar günü, yani Malazgirt Zaferi ile Büyük Taarruzumuzun yıl dönümlerinde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili genel seçiminde Türkiye düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesi en makul, en mantıklı, en akılcı, en demokratik yoldur" ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Mecliste dün gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, Bahçeli ile bir araya geleceklerini açıklamıştı. Öte yandan, Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde MHP Genel Başkanı Bahçeli'yi en son 18 Şubat Pazar günü kabul etmişti ve görüşme 45 dakika sürmüştü.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS