hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hakan Bayrakçı'dan dikkat çeken adaylık analizi! DEM Parti'nin son dakika başvurusundaki amaç ne?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Kamuoyu Araştırmacısı Hakan Bayrakçı, DEM Parti'nin İstanbul'da son dakikadaki adaylık başvurusuyla ilgili CNN TÜRK'te açıklama yaptı. Planlı bir son dakika başvurusu olduğunu belirten Bayrakçı, "17.00'yi 1 dakika geçse bile normal şartlarda resmi olarak kabul edilmiyor. Öyle bir gidilmiş ki biz adayımızı vaktinde getirdik de deniyor. Biz aday çıkaracağız dedik ve çıkardık söylemi gündemde kalmış oluyor. Normalde kabul edilmeseydi 1 dakika yüzünden bu sefer adayı götürdük kabul etmediler denilecekti" dedi. Mecit Çelebi'nin haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hakan Bayrakçı'nın DEM Parti'nin İstanbul'da son dakika aday göstermesinin bilinçli olarak bir plan olduğuna değindiği konuşmasında, "Bazı ilçelerde DEM Parti aday göstermemiş. Anlaşmalı olduğu söylenen 2 ilçe hariç duyduğuma göre DEM'in aday göstermediğini duydum. Dolayısıyla bir anlaşma yapıldığını görüyoruz. Bu direk yansımış. İlçe seçimleri de çok önemli. Sarıyer'in 10-15 senelik başkanı bağımsız aday olmuş. Şükrü Bey'in çok fazla oyu vardır. CHP'nin şansı yüksekken bir anda ciddi bir yarış haline geldi orası. AK Parti adayı da iddialı bir şekilde devreye girmiş oldu. Mevcut belediye başkanı yeniden aday gösterilse durum farklı olabilirdi. İstanbul'un ilçeleri de önemli." ifadelerini kullandı.

  KRİTİK OLAN NOKTA DEM'İN CHP'YE DESTEĞİNİ AÇIK ETMEMESİ

  Bayrakçı açıklamasına, "Burada kritik olan şu. DEM'in CHP'ye verdiği destek çok akıllıca. CHP ve DEM çıkıp gösterişle biz anlaştık deseydi. Bir yandan Kandil açıklama yapıp CHP'yi destekliyoruz deseydi bu ters tepiyor. DEM'in oyu CHP'ye gidebiliyor ama CHP'nin alabileceği ulusalcı muhalif seçmenden tepki görüyor. Bunu Cumhurbaşkanlığı seçiminde de milletvekilliği seçiminde de gördük. DEM'le açık anlaşma yok gibi bir izlenim doğuyor ama bir destek var. Bu seçmene biraz farklı yansıyacaktır. DEM ve CHP bir anlaşma yaptı imajını elinden geldiğince DEM akıllıca bir taktikle hareket etti. Bir destek var bunu ama yere göğe yazarak yapmadılar. Bugüne kadar yapılan anketlerde tabloyu görüyorduk. Büyükşehirde aday göstermesi ama limitte olması ne kadar akıllı plan diye düşündüm. 17.00'yi 1 dakika geçse bile normal şartlarda resmi olarak kabul edilmiyor. Öyle bir gidilmiş ki biz adayımızı vaktinde getirdik de deniyor. Biz aday çıkaracağız dedik ve çıkardık söylemi gündemde kalmış oluyor. Üstü kapalı olarak da destek ve anlaşma gibi bir organizasyon dikkatimi çekti. Bu konuda Kandil'in sesi çıkmıyor. Normalde kabul edilmeseydi 1 dakika yüzünden bu sefer adayı götürdük kabul etmediler denilecekti." şeklinde devam etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Gazeteci Melik Yiğitel de konuyla ilgili, "Sanki eğer kabul edilmeseydi muhtemelen bu çok aleyhe olabilirdi. Yani bunlar bilerek yaptı yani numara çektiler, bu Ekrem beyin aleyhine olabilirdi. Ama şu an dediğiniz gibi İmamoğlu o anlamda bir söylem avantajı yakaladı. “Bakın ben DEM’le ittifak yapmıyorum, DEM’in adayı var” diyebilir. Aynı şekilde Başak Demirtaş eğer aday olsaydı mevcut tablonun en az 3-4 puan üzerinde oy alırdı. Bunu tercih etmediler. Burada sanki biraz ince işçilik var." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow