hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP milletvekili adaylarını tanıttı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da katılımıyla milletvekili adayları ve kampanya konsepti tanıtıldı. Toplantıda seçim şarkısı da ilk kez çalındı. Yüksekdağ, "Türkiye halkları ve HDP bir nehirdir, bu nehre hiçbir baraj ve kelepçe engel olamaz" dedi. Demirtaş ise, "Hiçbir siyasi parti şu salondaki tabloya cesaret edemez. çünkü bütün kimliklerimiz, renklerimiz farklılıklarımızla bir arada yaşamak cesaret ister" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), 7 Haziran genel seçimlerinde yarışacak milletvekili adayları Ankara'da İnşaat Mühendisleri Odası'nda tanıtıldı. Seçim sloganını “Yeşim Yaşam” olarak belirleyen HDP, “Biz’ler HDP, Biz’ler Meclise“ adlı seçim şarkısını da tanıttı.

  Aday tanıtım toplantısına HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri de katıldı.

  21 Nisan'da ise, HDP'nin kadınlar için ayrı, Türkiye geneli için ayrı olarak hazırlanan seçim bildirgesi İstanbul'da açıklanacak.

  Adayların yanı sıra HDP’lilerin yoğun katılımı nedeniyle salon doldu, taştı. Çok sayıda kişi salon dışında kaldı. Eş başkanlar yoğun alkış ve zılgıt eşliğinde salona girdi. Eş başkanlar Yüksekdağ ve Demirtaş tarafından 24. dönem Meclis’te görev yapan milletvekillerine plaket verildi. Yaşamını yitiren Şerafettin Elçin adına plaketi oğlu Heja Elçin, Murat Bozlak adına da kardeşi aldı.

  Plaket töreninin ardından tanıtım toplantısında önce HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Figen Yüksekdağ: "Kadın özgürleşmesinin başlangıcı olacak"

  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, siyasetlerinin kadın dayanışması ve kadının gücü olduğunu söyledi. Yüksekdağ, "Türkiye’yi barış temelinde bir araya getirecek gücü HDP siyasi çizgisinde ve böyle bir aday listesinde görebilirsiniz. Tekçiliğe, diktatoryaya karşı barışın ve kardeşliğin listesini oluşturduk. Türkiye halkları ve HDP bir nehirdir, bu nehre hiçbir baraj ve kelepçe engel olamaz" dedi.

  "Bizim listelerimiz bütün Türkiye'deki kadın özgürleşmesinin başlangıcı olacak. 2015 seçimlerinde kadınlar siyasete el koymuştur, bu liste bunun göstergesi, bunun iradesidir" diyen Yüksekdağ'ın konuşması, salondan yükselen Kürtçe "Jin Jiyan Azadi" ve Türkçe olarak "Kadın Yaşam özgürlük" sloganlarıyla kesildi. Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "HDP’nin bugün tanıtacağı adaylar bütün Türkiye’nin büyüttüğü umududur. HDP adaylarını mücadele meydanlarında Türkiye halkları çok iyi tanıyor. Bu listede işçiler, emekçiler, özgürlük bilincini işleyen akademisyenler var, mücadele sözü veren kadınlar var, eğitim hakkı için mücadele eden öğrenciler ve eğitmenler var, emeği görülmeyen kadınlar ve kız kardeşlerimiz var. Bu adaylar içerisinde esnafı, köylüsü ile hakça eşitlik isteyen kadınlar ve erkekler var. Yaşam alanlarını sömürü ve yağmaya teslim etmeyenler var. Bu adaylar arasında bizim haklılığımız ve gücümüz var. Sizin aklınız dün de ermiyordu bugün de anlayamayacaksınız. Bundan sonra, nasıl bu farklı ve zengin tabloyu ortaya çıkardıysak bütün Türkiye’yi bu tabloya dönüştüreceğiz. Onları bir araya getiren gücü bu siyasi iktidar anlayamaz. İşte bir asker yakını ile gerilla yakınını bir liste de bir araya getiren güç HDP’nin barış gücü ve mücadelesidir. Bütün Türkiye’yi barış temelinde bir araya getirecek gücü HDP siyasi çizgisinde ve böyle bir aday listesinde görebilirsiniz. Bizler tek bir ağızdan çıkan diktatoryal sözleri değil, hepimizin söylediği barış şarkılarını dinleyeceğiz. Bu liste ile bizler değişime karşı direnen siyaseti alaşağı edeceğiz. Türkiye halkları ve HDP bir nehirdir ve bu nehri hiç bir baraj kelepçeleyemez. Bizler 2015 seçimlerinde nehirlerimizin üzerindeki bütün barajları yıkacağız ve kelepçeleri kıracağız. Şüphesiz ki en iyisini yapamadık şüphesiz ki eksiklerimiz var, ama bugün bu coşku ile şunu ifade ediyoruz. Eksiklerimiz ne olursa olsun biz fazlamızla yola devam edeceğiz. HDP’nin güçlü dalına sımsıkı sarılarak yolumuza devam edeceğiz. Bu sürece emeği geçen bütün yoldaşlarımızı destek vermeye çağırıyorum. Bizleri halkları iktidara taşıyacak kapıyı aralayacağız.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Selahattin Demirtaş: "Cesaret ister"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daha sonra Selahattin Demirtaş söz aldı. Tarihi bir sorumluluk ve görevle yola çıkmaya and içtiklerini belirterek, "Hiçbir siyasi parti şu salondaki tabloya cesaret edemez. çünkü bütün kimliklerimiz, renklerimiz farklılıklarımızla bir arada yaşamak cesaret ister" dedi. 

  Ortadoğu'daki tabloya işaret eden, "Mezhep çatışması ve iç savaş içerisindeki bir coğrafyada Alevi ve Sünninin, Türk ile Kürdün, Ermeninin el ele vermesi çok önemli. Farklılıklarımızla bizler HDP’yiz. Bu şekilde Meclis’e gireceğiz demek cesarettir. Bizler bu ülkeyi var eden, alınteriyle ülkenin yükünü omuzlayanlar olarak bizler HDP'yiz" diye konuştu.

  HDP milletvekili adaylarını tanıttı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Unutulmasın, 7 Haziran’da seçime gidiyoruz. İktidar panikledikçe devletin bütün imkânlarını kullansa da demokratik yarıştan vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir partinin adayı bizim düşmanımız değildir. Tamamı bizim siyasi rakibimizdir" diyen Demirtaş, şunları söyledi:

  “HDP bütün halkların başarısını ilan edecek”

  “Biz fikirlerimizle varız, ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar siz Türkiye’nin ana renkleri, ana nehirleri olarak 7 Haziran’a sabırla, sükûnetle, Zaza ve Laz inadıyla çalışarak ulaşacaksınız. Bizlerin büyük özlemleri, umutları var, Türkiye artık barışa doğru istikrara doğru yelken açmış olacak. Bütün kaygıları korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracağız. Çünkü HDP’nin başarısı sadece HDP’nin başarısı olmayacak. Şengal’den Kobanê’den bütün Ortadoğu’nun ve hakların başarısıdır. 7 Haziran akşamı herkes HDP’nin meşesinin yeşilliği ile renkler istiyoruz. O akşam işçiler, çalışanlar, memurlar, içlerine huzur dolmuş bir şekilde evet bizler kardeş kavgasını bitirecek, işsizliği bitirecek, barışı getirecek güne uyandık desinler. Oy veren de vermeyen de o sabah mutlu ve huzurlu uyansın istiyoruz. HDP bütün halkların başarısını ilan edecek. Sizler bu partinin temsil ettiği bütün değerlerini vekaleten üstlenmiş adaylarsınız. Sizler sadece Türk, Kürt, Alevi, Suni, Çerkez, Laz değilsiniz, herkessiniz. Sünni arkadaşlarımız sizler herkesten çok Alevilerin haklarını savunacaksınız, bir arada, adil, eşit yaşam nasıl olur, seçim kampanyasında göstereceğiz. Tek bir kimliğimiz yok her birimizin birden fazla kimliği var, hakikilikten söz ediyoruz, ondan asla taviz vermeyeceğiz. Bizler halkın içinden çıkmış adaylar değiliz, halkın bizatihi kendisiyiz, o yüzden halk meclise diyoruz. Biz ilerledikçe diğer partiler bizi takip edecekler. Bizler öncülük ettikçe bakın HDP’de neler oluyor diyerek onlarda bizi takip edecek. Attığınız her adım, söylediğiniz her söz, Türkiye halklarını, ezilenlerini temsil etmeli. Barajı aşar aşmayız ama bu mücadeleyi layıkıyla yürütmeliyiz. Sizleri Allah utandırmasın, Allah yolunuzu açık etsin.”

  Selahattin Demirtaş baba ocağında

  Selahattin Demirtaş: "Barajın tam sınırındayız"

  Bir kızı dağda öldü, bir kızı PKK’da, bir oğlu YPG'de. O anne HDP'den aday

  Hüda Kaya: Balkon konuşmasını ağlayarak izlemiştim

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow