hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İbrahim Kalın CNN’e konuştu: Savaşın devam etmesine izin verilmemeli

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Ukrayna savaşının gidişatı ve savaşın seyri hakkında CNN International'a konuştu. Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Rus lider Vladimir Putin’e hem de Ukrayna lideri Vladimir Zelenski'ye karşılıklı ateşkes çağrılarını son telefon görüşmelerinde yinelediğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN International'a Rusya'nın tek taraflı ateşkes ilanı ve savaşın seyri hakkında konuştu. Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Rus lider Vladimir Putin’e hem de Ukrayna lideri Vladimir Zelenski'ye karşılıklı ateşkes çağrısında bulunduğunu söyledi.

  Kalın, “Bu, savaşın şu anda çıkmaza dönüşme eğiliminde olduğunu gösteriyor ve gördüğümüz gibi hiçbir taraf da savaş alanında kesin bir zafer kazanacak konumda değil. Ancak savaş alanında, özellikle Zaporijya Nükleer Santrali çevresinde ateşkes için çalışmaya devam edeceğiz. Nükleer santral herkes için en büyük güvenlik tehdidi. Zaporijya bölgesinde çatışma ve kaza olmadığından emin olmak istiyoruz.    

  Temel olarak bu savaşı devam ettiren ve herhangi bir müzakere için daha zorlaştıran Rusya bombardımanları. En azından bir şekilde tek taraflı ateşkesin anlamı, Rusya’nın durması ve sonra bunu Ukrayna’nın takip etmesi ve bu, cumhurbaşkanımızın dün iki lidere sunduğu çağrıydı. Yerel ateşkesler yapabiliriz. Bu müzakerecileri yeniden bir araya getiren bir tür müzakere ortamına dönüşebilir. Ama bu çağrılarımızı sahadaki gerçekleri söyleyerek yinelemeye devam edeceğiz. Taraflardan hiçbiri şu anda silahlarını bırakmaya ve müzakere masasına gelmeye hazır görünmüyor. Ve önümüzdeki birkaç ay içinde Ukrayna’daki çatışmalarda daha fazla tırmanış göreceğimizden endişeleniyoruz.” sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İbrahim Kalın asıl hedefin tarafların savaşı bitirecek müzakere masasına oturtmak olduğunu söyledi.

  Kalın, “Önce akan kanı durdurmalıyız. Yaratmaya çalıştığımız çaba iki tarafın bir araya gelebileceği bir ortamdır. Ukraynalıların Rus tarafından bazı somut hareketleri görmeleri gerekir, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarından çekilme planı ve tutsak takası, Zaporijya Nükleer Santrali, tahıl anlaşmasının devam etmesi gibi. Odaklanılması gerekenler bunlardır. Yoksa bu savaşın böyle devam etmesine izin verirseniz 2023 yılının daha zor olacağını düşünüyorum. Dünya ekonomisi için, enerji güvenliği için, tahıl ve gıda güvenliği için.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow