hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kadına şiddete e-kelepçe önlemi devrede

  Kadına yönelik şiddetin engellenmesine yönelik yurt genelinde başlatılan elektronik kelepçe uygulamasında olumlu sonuçlar alınıyor. Kelepçe takılan kişiler 7 gün 24 saat aralıksız takip edilirken, uygulama ile ölümlerin de önün geçildiği belirtiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hakim kararı ile kadına şiddet uygulayan kişilere elektronik kelepçe takılıyor. E-kelepçe takılan kişiler 7 gün 24 saat izleniyor. Olası kadına şiddet vakalarının önüne geçiliyor.

  "ŞU ANDA YURT GENELİNDE 214 VAKA TAKİP EDİLİYOR"

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu Başkanı, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, elektronik izleme merkezinde yurt genelinde şu an 214 vakanın takibinin yapıldığını belirtti. Sadece 43 ilde 197 vaka var ifadelerini kullandı.

  "E-KELEPÇE TELEFON GÖREVİ GÖRÜYOR"

  Komisyona bilgi veren Aile Mahkemesi Başkanı Selma Nihan Tekinalp, elektronik kelepçede Adalet Bakanlığı İzleme Komisyonu'nun sıkı denetim yapmasının mağdurlar için hayat hakkı yarattığını söyledi. Tekinalp, yaptığı sunumda e-kelepçenin aynı zaman da telefon görevi de gördüğünü ve bir ihlal halinde haber verdiğini söyledi.

  "HAKİMLER E-KELEPÇE KARARI VERMEDEN İMTİNA EDİYOR"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sunum sırasında araya giren komisyon başkanı Öznur Çalık ise sistemin başarı ile uygulandığını ancak hakimlerin elektronik kelepçe kullanımı kararı vermeden imtina ettiğini ifade etti. Çalık eleştirisini, "Hakimlerimize bu konudaki hassasiyetimizi iletmeniz istiyorum. Yani bir canı kurtarırsak ki tehlikenin ileri boyutta olduğu alanlarda takılıyor bu" sözleriyle dile getirdi.

  Elektronik kelepçe dört farklı kapsamda uygulanıyor. Konutun terk edilmemesi, belirlenen yerlere gitmekten yasaklanma veya belirli alanların terk edilmesinin engellenmesi amaçlı alkol kullanımı izlemi ve mağdur koruma amaçlı dört tür elektronik izleme ünitesi kullanılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow