Son Dakika

Meteler Taburu'nun terörle mücadelesi - Sessiz Kahramanlar 3

A A

19.12.2018 - 09:36 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

PKK terör örgütüne yönelik düzenlenen iç güvenlik operasyonlarında Jandarma Özel Harekat ve komando timlerinin mücadelesi kış şartlarında da aralıksız devam ediyor. CNN TÜRK ekibinden İsmail Umut Arabacı ve kameraman Ahmet Akpolat, Türkiye'nin en elit birliklerinden biri Meteler Jandarma Özel Harekat Taburu ile birlikte Bestler Dereler bölgesine girdi. Meteler timinin terörle mücadelesine tanıklık etti.

Bestler Dereler, ismini haber bültenlerinde terör olaylarıyla, yaşanan çatışmalarla sıkça duyduğumuz bir nokta. Şırnak ili Namaz Dağı'nın hemen altından başlayıp kilometrelerce uzanan geniş bir alan.

Türkiye'nin en elit birliği

Türkiye'nin en elit birliklerinden biri Meteler Jandarma Özel Harekat Taburu her göreve çıktığında kendi andını okuyor ve taburda kalan her komando göreve giden arkadaşlarını esas duruşta uğurluyor.

CNN TÜRK ekibi, Meteler timi ile birlikte Namaz Dağı'ndan aşağıya inip Bestler Dereler bölgesine giriş yapıyor. Kısa süre sonra sığınak girişi olabilecek bir alan tespit ediliyor. Meteler, uygulama atışına başlıyor. Uygulama atışının ardından sığınak girişi olabilecek alana kontrol etmek için komandolar gidiyor fakat öncesinde sığınağa giden patikanın terör örgütü üyelerince el yapımı patlayıcıyla kundaklandığını fark ediyorlar. Meteler timleri, tuzaklanmış bombayı imha ediyor. Timdeki komandoların dikkati, belki kendi belki de silah arkadaşlarından birinin hayatını kurtarmış oluyor.

Şırnak'ta geride bıraktığımız 11 ayda, bin 500 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 150 terörist etkisiz hale getirilirken, 50 terörist yaralı veya sağ olarak yakalandı. 300 terörist ise teslim oldu.

Sessiz Kahramanlar haber dizisinin "Lice'de narkoterör operasyonu" adlı birinci bölümünü izlemek için buraya tıklayın

Sessiz Kahramanlar haber dizisinin "3 bin metrede terörle mücadele" adlı ikinci bölümünü izlemek için buraya tıklayın

Sessiz Kahramanlar haber dizisinin "Cudi Dağı onlara emanet" adlı dördüncü bölümünü izlemek için buraya tıklayın

Sessiz Kahramanlar haber dizisinin "Teröristlere geçit yok!" adlı beşinci bölümünü izlemek için buraya tıklayın