hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Muayenehane hekimlerine kota kalktı

  Muayenehane hekimlerinin özel hastanelerde hastaya müdahale etmesinin önüne geçen yönetmelik değişti. O değişiklikle muayenehane hekimlerine özel hastanelerde uygulanan kota kalktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlık Bakanlığı özel hastaneler yönetmeliğinde bazı değişiklikleri içeren düzenlemeleri 6 Ekim’de Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

  O yönetmelikten sonra muayenehane hekimleri getirilen düzenlemelerin özel hastanede görev yapmalarının sınırlanmasına neden olacağını belirterek, yeni bir çalışma yapılması talebinde bulunulmuştu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da değişikliğe işaret etmiş ve 7 Ocak tarihine dikkat çekmişti. Resmi Gazetede o değişiklik yayımlandı. Buna göre muayenehane hekimleriyle ilgili özel hastanenin yüzde 15 seviyesinde dışarıdan hekim kabul edilebileceği yönündeki kota düzenlemesi kaldırıldı.

  Yönetmelik değişikliklerine göre, muayenehanesi bulunan hekimler, hizmet bedeli hasta tarafından karşılanmak ve Sosyal Güvenlik Kurumundan talep edilmemek kaydıyla, muayenehanesine müracaat eden hastalarının tedavisini yıllık sözleşme yapmak suretiyle ilgili branşta ruhsatı bulunan özel hastaneler ve tıp merkezlerinde yapabilecek. Özel hastaneler ile tıp merkezleri, her branşta kadro sayısının üçte birini aşmayacak şekilde hekimlerle sözleşme yapabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, yapılan düzenlemelerle halihazırda muayenehanesi bulunan hekimler ile 60 yaş üzerinde olup muayenehane açmak isteyen hekimlerin özel hastanelerden yararlanmasına yönelik sınırlamalar büyük oranda kaldırıldı.

  Muayenehane hekimlerinin hastasını tedavi edeceği hastanelerle sözleşme yapma zorunluluğu devam edecek. Bu hekimler birden fazla özel hastaneyle, kadrolarının üçte birini aşmayacak şekilde sözleşme yapabilecek. Ayrıca ilave olarak istedikleri bir hastaneyle de kadro sınırlamasına takılmaksızın sözleşme düzenleyebilecek.

  Yönetmelik değişiklikleri kapsamında, sözleşme imzalanan hastanede muayenehaneden gelen hastaya öngörülen müdahalenin yapılamadığı durumlarda hekimin istediği başka bir hastanede bu işlemin yapılması için il sağlık müdürlüğü tarafından vaka bazlı özel izin verilmesinin de önü açıldı.  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow