Muharrem İnce o gece neredeydi?

Muharrem İnce o gece neredeydi?

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçim gecesinde medyaya konuşmadı, hiç açıklama yapmadı. Sorusu üzerine televizyoncu İsmail Küçükkaya'ya attığı "Adam kazandı" mesajı ise tartışmalara yol açtı. Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman, İnce'ye hem o gece neler olduğunu hem de o mesajlaşmayı sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yle bir röportaj yaptı. İnce seçim günü 16:50'de YSK'ya gittiğini, sonrasında ailesi ve yakınları ile birlikte sonuçları takip ettiğini belirterek "Kendimize karargâh yaptığımız yerdeydim" dedi. İnce pek çok sorunun yanı sıra seçim gecesi neden açıklama yapmadığını da yanıtladı. Gazeteci İsmail Küçükkaya'ya gönderdiği mesajı da değerlendirdi. 

İsmail Küçükkaya'dan İnce'ye yanıt

Özhaseki: O sözler provokasyonu önledi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnce, o soruları şöyle yanıtladı: 

İsmail Küçükkaya’ya yolladığınız “Adam kazandı” mesajı hâlâ tartışılıyor. Hatalı buluyor musunuz kendinizi?

- Evet, hatalıyım.

Gazeteciye, “Bunu yazma!” demezseniz yazar. Bu kuralı unuttunuz mu?

- Ben gazeteci olsaydım “‘Tayyip Erdoğan kazandı’ diye mesaj attı İnce” derdim. ‘Adam’ lafını kullanmazdım. Gazeteci gazeteci olsun bir itirazım yok ama insanlığımız da bir kenarda dursun!

Tabii ki o gece Erdoğan’la görüşmedim

O gece Erdoğan’la görüştüğünüz doğru mu?

- Tabii ki hayır! Böyle bir şey olabilir mi?

Nereden çıkıyor bu laflar?

- Söylüyorum, kendimize karargâh yaptığımız yerdeydim. Eşim ve kardeşlerim dışında dört milletvekilimiz ile mitinglerde beraber olduğum 40-50 kişi de vardı yanımda. Hiçbir yere gitmedim, kimseyle görüşmedim. Arkadaşlar, “Açıklama yap!” dedi ama “Gerek yok, sabah yaparım” dedim.

Bunlar komplo teorisiyse, bu durum neyi gösteriyor? Türk halkının bir kısmı, Erdoğan’ın bu kadar sevildiğine inanmıyor mu?

- Diyorum ya, düşmana gerek yok. Bizim kendi içimizdeki bu mentalitemiz bize yetiyor. Ama bu böyle olmaz. Çamur at izi kalsın... Bir yarışa girmişsin, kaybettiğinde oturacaksın, hatalarını göreceksin, “Nerede eksik yaptık?” diyeceksin, yeniden hazırlanacaksın. Bakın 1699’dan 1922’ye kadar Osmanlı, 223 sene hep kaybetti. Neden biliyor musunuz? Türk generalleri Osmanlı ordusunu yönetemiyordu. Geri çekilmeyi bilmiyorlardı. Mustafa Kemal Paşa ilk kez geri çekilmeyi bildi. Kurtuluş Savaşı’ndan önce pek çok yerde yenildik. Sonra geri çekildi, hazırlandı, Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirdi ve kazandı! Yenilmişseniz geri çekileceksiniz, savunmanızı, hazırlıklarınızı iyi yapacaksınız, sonra tekrar saldıracaksınız. Ona buna suç bularak olmaz. “Yanlış yaptım!” diyeceksin. Karşındakini küçümseyerek de olmaz. Tam tersine, rakibini gözünde büyüterek...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fotoğraflar: Emre Yunusoğlu / Hürriyet

Ayşe Arman'ın röportajının tamamını okumak için tıklayın.