hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Özel okulların "zam" oyunu

  Özel okul fiyatlarına yapılan zamlar yine vatandaşın gündeminde. 2024 yılı için zam oranı belli oldu fakat özel okullar yasal oranın üzerine çıkmak için türlü yöntemler geliştirdi. CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er ve kameraman Bilal Söyleyenoğlu, özel okulların zam oyununu araştırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fiyatlar arttı, veliler kara kara düşünmeye başladı. Eğitim ücretine zam tepki çekince özel okullar yeni yöntemler geliştirmeye başladı.

  2024 yılında zam oranı üretici ve tüketici fiyat endeksinin toplamının yarısına %5 enflasyon farkı koyularak hesaplanacak. Ancak veliler yasal oranın üzerinde zam yapıldığını belirtiyor. Zam, eğitim hizmetine değil de diğer kalemlere yansıtılıyor. Fazla alınan ücretin iadesi ise mümkün.

  Özel okulların zam oyunu

  TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili, “Fahiş bedellerle sunulan yemek, servis, kitap, kırtasiye, kıyafet gibi ürünleri almak zorunda değiller. ÜFE-TÜFE ortalamasına artı 5 puan daha refah payı eklettiler adeta önümüzdeki yıl uygulanacak bu. Veli almak istemediği pahalı yemek veyahut kıyafet, kitap okula bir reddiye mesajı göndermeli bir e posta gönderip kopyasını saklasın, 10 yıl boyunca o bedelleri avans faiziyle geri isteme hakkına sahip olur” ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow